View Single Post
  #377  
Vechi 16.07.2013, 12:02:14
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Cătăline, eu ți-am mai spus ție foarte clar că în ceea ce privește Filioque, eu personal am retractat ceea ce am scris cu mult înainte să vii tu cu "răspunsurile" și "clarificările" tale; dar văd că ai un ochi care citește numai ceea ce vrea să citească, dându-te mai important decât ești pe tabla de șah a lumii și atribuindu-ți singur merite pe care nu le ai. Referitor la botezul pruncilor, am spus lucruri clare la topicul respectiv, dar văd că în afară de pomenirea ideilor "complet greșite" ale altora altceva nu ai nimic pe post de argumente, contrazicând Sfânta Scriptură în modul cel mai flagrant sub "acoperirea" "mărturiei tale ortodoxe".

Referitor la Teofan al Niceei ți-am spus foarte clar că nu este Sfânt Părinte al Bisericii. Argumentele pe care le-am adus în sprijinul a ceea ce am spus sunt foarte solide, tu nu ai reușit decât să mă faci să mai ajustez din poziția inițială, dar am păstrat ceva și de la începuturi. Bineînțeles argumentele respective nu sunt valabile și pentru cei care contrazic pe față, așa cum ești tu sau alții ca tine, atât Sfintele Scripturi, atât Sfinții Părinți, precum și logica teologică.
Reply With Quote