View Single Post
  #6  
Vechi 31.10.2009, 18:57:45
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost in final la Radu Voda pentru a ma spovedi; cred ca este un loc foarte bun pentru cei aflati in situatia mea, si anume cei care sunt la inceput in credinta si au ezitari; la intrare la Biserica in stanga la Radu Voda exista un program de spovedanie si chiar si numerele de telefon ale preotilor!

A fost cred cel mai bun lucru pe care l-am facut toata viata ca am reusit in sfarsit sa ma duc; Acum am un parinte duhovnic, si un canon de indeplinit. :) Scriu aici insa ca sa va intreb ceva...
Daca parintele mi-a dat sa zicem sa fac 10 metanii pe zi.. si eu vreau sa fac 100, gresesc cu ceva? Ma gandesc ca fiind prima data cand vin la Spovedanie, mi-a dat prea putin canon pentru cei 25 de ani pe care i-am trait in necredinta... Este o greseala sa faci mai mult decat ti s-a dat? Sau este chiar bine? Eu as zice ca e bine, dupa mine... dar nu vreau sa gresesc. Si iertare daca pare lauda sau ceva de genul asta ceea ce intreb. Dar tocmai am citit ca pentru un singur pacat din cele pe care le-am facut, canonul este de 100 de metanii; si eu am primit doar 10 pentru toate? sunt multe, multe... cred ca mai curand ar trebui sa fac cateva mii de metanii pe zi... canonul real ar depasi putintele fizice ale unui om, asta e realitatea; dar macar sa fac mai mult, ma gandesc; numai sa nu fie pacat.
Reply With Quote