View Single Post
  #9  
Vechi 31.10.2009, 21:47:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

76. Intr-un concediu, un credincios a stat ?ntr-o manastire. Mergea la slujbe, avea diferite ascultari. Tot timpul ?i era ocupat, dar ?i placea foarte mult acolo. La plecare, s-a dus sa se spovedeasca la duhovnicul manastirii. Acesta i-a dat un canon greu, cu multe metanii. Dar credinciosului i se parea usor:
- Parinte, dar va rog sa ?mi dati canon sa fac si ?nchinaciuni.
- Nu ?mi spune care e masura ta. Fa ?n fiecare zi metaniile si c?nd mai vii la mine mai vedem. Ca nu ?ti e de nici un folos sa ?ti dau un canon pe care sa nu ?l poti duce si sa renunti la el dupa c?teva zile.
Spunea avva Avraam pentru unul de la Schit, ca era scriitor si nu m?nca p?ine. Deci a venit la el un frate, rug?ndu-se sa-i scrie o carte. Deci batr?nul av?ndu-si mintea sa la privire a scris trec?nd stihuri si n-a pus soroace [pauze]. Iar fratele lui lu?nd si vr?nd sa puna soroace, a gasit niste cuvinte sarite si i-a zis batr?nului: "Avvo, sunt niste stihuri lasate". I-a zis batr?nul: "Du-te ?nt?i de fa cele scrise si apoi vei veni si-ti voi scrie si celelalte!". (3-36)


78. Spovedindu-se la preotul ?nchisorii, un detinut care fusese hot de buzunare ?i marturisi parintelui ca luase hotar?rea de a nu mai fura niciodata si ca vroia sa duca o viata c?t mai bineplacuta lui Dumnezeu. Parintele ?i dadu o Psaltire si ?i dadu canon sa citeasca ?n fiecare zi doua catisme.
- Dar este prea putin, parinte, am timp sa citesc si mai mult.
- Nu te grabi. E mai buna o lucrare usoara si statornica, o lucrare duhovniceasca prin care Dumnezeu sa ?ti transforme sufletul, dec?t un canon greu, care sa te oboseasca peste masura si sa te aduca ?n timp la deznadejde. Important este ca viata sa fie modelata de canon, nu sa faci un canon exagerat, care sa fie rostit cu formalism.
Zicea avva Matoi: "Voiesc lucrare usoara si statornica, dec?t cea care este ostenicioasa din ?nceput si degrab se curmeaza". (1-145)


Din patericul mirenilor, de Danion Vasile.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote