View Single Post
  #14  
Vechi 25.12.2009, 03:49:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
respectarea acestor canoane tine de masura credintei fiecaruia. Daca noi inca suntem stapaniti de patimi si ne aruncam la a respecta orbeste toate canoanele, riscam sa devenim "tipicari" (sau cum spunea parintele Arsenie Papacioc - "tipic, tipic, si la inima nimic"). E vorba de canon in sensul de "prescriptie tipiconala", nu de dogmele de credinta stabilite de Sfintii Parinti, ce trebuie respectate de toti.
Din cate am citit, aici e vorba de ispita de dreapta, atunci cand tii cu tot dinadinsul sa respecti toate canoanele, sa exagerezi, crezand ca faci bine. Dar diavolul vine cu aceasta ispita la cei mai avansati din punct de vedere duhovnicesc, la cei, care s-au indepartat de pacate, tocmai pentru a-i face din nou sa pacatuiasca. Ajunge sa dai ascultare diavolului o singura data, si apoi face cu tine ce vrea el...
Cei, care inca se complac in pacate, mai degraba sunt tinuti departe de rugaciune si canoane... Acestia vor respecta unele canoane, vor face faptele si gesturile necesare, dar fara participarea inimii.
Iertati-ma daca gresesc, dar cand aud vorbindu-se de cineva care respecta orbeste toate canoanele, desi nu e patruns in inima sa, acest lucru mie mai degraba in suna a indemn de a nu respecta canoanele, sub pretextul, ca duce la "tipic, si la inima nimic". Nu cred, ca Pr. Arsenie Papacioc a recomandat sa nu se respecte canonul primit, ci a spus sa implicam si inima in tot ceea ce facem; iar gandul nostru, inaripat de o rugaciune scurta, sa zboare cat mai des spre Domnul. In orice caz asa mi-a spus mie Sfintia sa.
Reply With Quote