View Single Post
  #6  
Vechi 26.05.2010, 01:59:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit judecatile lui Dumnezeu sunt diferite de ale noastre

Citat:
În prealabil postat de SorinL Vezi mesajul
Viata ne invata ca avem 2 optiuni: prima sa nu credem in Dumnezeu si a doua sa credem, dar atunci il vom uri pe Dumnezeu . Eu unul nu stiu cum e cel mai bine . Vreau sa cred in D-zeu si sa accept tot ce ofera acestei lumi , dar pur si simplu nu pot. De ce unii au noroc in viata si primesc tot? La noi in societate exemplele sunt evidente. Cretinul de Becali care a furat cat a putut se da cel mai mare credincios, se crede zeu si culmea parca Dumnezeu il iubeste. Trebuie sa furam toti statul(sa facem afaceri cu statul cum a facut el) si apoi sa dam 1% din ce-am furat la biserici si apoi Dumnezeu ne iubeste????? Si apoi sa ne credem Dumnezeu pe pamant? De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi). Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
SorinL, judecatile lui Dumnezeu nu sunt aceleasi cu judecatile oamenilor - are par. Ilie Cleopa o povestioara pe care iti recomand sa o asculti/citesti (sa o cauti pe net etc, poate o gasesti). Si eu ma mai revolt uneori, ca si tine, dar apoi stau si ma gandesc la faptul ca Dumnezeu nu vede lucrurile asa cum le vedem noi, asa cum vezi tu, ci are Dansul socoteala despre cum oranduieste toate celea in lume.
Reply With Quote