View Single Post
  #7  
Vechi 26.05.2010, 11:31:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A murit cumva Becali sau este in viata? Daca Dumnezeu inca il asteapta sa se pocaiasca, inseamna ca are un plan de a-l intoarce catre Sine, de a-l scoate din robia pacatului. Deci nu-l judecati voi pe nenea Gigi, pentru ca nu cunoasteti toate detaliile vietii lui in relatie cu ceilalti oameni si cu Divinitatea.

O sa va dau un exemplu mai actual de ce nu e bine sa ii judeci superficial pe altii. Eu de multe ori lucrez in weekend, fiind de serviciu uneori 24/7. Dar, cu toate acestea, merg la Liturghie si am telefonul cu mine pus pe modul silentios, asteptand din clipa-n clipa sa sune. Cat sunt in biserica, doua ore, ma asez aproape de iesire, ca sa nu deranjez lumea daca trebuie sa ies. Deci, daca ma suna cineva in interes de serviciu si trebuie sa ies afara, oricine ma vede cu telefonul coborand scarile este ispitit sa ma judece ca am luat apelul si am plecat de la slujba, fara sa stie care este realitatea si ca de fapt eu sunt scuzat sa plec acasa, sa-mi fac treaba.

Asa ca nu e recomandat sa-l judecam nici macar pe Becali, pentru ca singur Dumnezeu stie toate despre acest om si numai El are dreptul sa-l condamne sau sa-l ierte pentru orice face sau nu face.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote