View Single Post
  #100  
Vechi 04.07.2011, 16:42:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pamant, cum spui, petrol, aur (vezi Rosia Montana), un relief ce poate fi foarte bine exploatat turistic.
Am colegi care vor sa-si faca vacanta in Romania. Am cautat pentru ei o agentie care sa le ofere un program coerent - confort si informatii financiare clare. N-am gasit (dupa sistemul de aici). De exemplu, am facut o rezervare in Lyon la un hotel pe internet. Am imprimat pagina cu oferta si cu rezervarea inregistrata de mine. Cand am ajuns la hotel, pretul era cu 5 euro mai mare. Le-am aratat hartiile cu rezervarea, si-au cerut scuze si nu doar ca au aplicat pretul din rezervare, dar au inclus si un bonus pentru a nu-si cuta imaginea. Ce spui de asta? In Romania mereu trebuie sa iei cu tine dublul sumei prevazute pentru ca intotdeauna ai surprize si nimeni nu-ti ofera bonus, dimpotriva.
Petrolul si gazele naturale sunt pe duca, fara import nu facem fatza.
Aurul de care zici nu se poate extrage avantajos economic decat printr-un dezastru ecologic

Turism este cat de cat ok, dar nu stiu cat venit ar putea aduce efectiv.

Nu stiu ce/unde ai cautat tu dar chiar acum o saptamana imi spunea cineva ca a fost in concediu la Marea Neagra (da, romaneasca) printr-o agentie (romaneasca) si totul a fost ok, ba chiar preturile la cazare erau mai mici decat cele practicate in mod curent de hotelul respectiv.
Reply With Quote