View Single Post
  #6  
Vechi 01.02.2014, 14:21:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am citit postul cu care se deschide acest thread si pot spune cu multa maturitate ca sunt efectiv spulberat de iluziile si falsitatea pe care oamenii si le fac despre adevarurile din aceasta lume .
Viata aceasta atit de comp[licata si atit de grea este in esenta ei simpla si frumoasa dar... dar, daca doar am trai in Hristos.
Eu insumi am postat cu numeroase ocazii ca falsitatea trairii duhovnicesti este uimitor de frecventa in ziua de astazi , mai ales, mai ales, la cei care-si spun ca sunt crestini .
Fratilor, daca spunem ca noi credem in Hristos, pai nu mai avem nimic de spus mai departe. Nici un cuvintel mai mult . Pt. orice cuvint spus mai mult ne situam in postura bagata de seama de Hristos care spune ca vorbirea noastrasa fie ce este da, da, si ce este nu, nu, ! ca ce este mai mult decit atit, este de la diavol !
Deci, ori credem si cu asta am terminat, ori defapt nu credem si incepem sa dam argumentele lumii acesteia pt. existenta umana : sociale, medicale, stiintifice, psihologice, civice, profesionale, habituiale, s.a.m.d.
Cum pot eu sa ma gindesc ca :
- medicina nu este ortodoxa sau nu este buna , cind avem ca si garantie cuvintul marelui Vasile vis-a-vis de cine este si ce vrea medicina oficiala, institutionala, academica si nu cea draceasca. Vuindecatori isi zic sau se cred multi, dar rinduiti de Dumnezeu numai anumiti sunt .
Si sa nu uitam nuanta chiar aratat de o sora de curind : nu medicina este ortodoxa ci cel care o practica !


Voi continua, subiectul este deosebit de interesant !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .