View Single Post
  #8  
Vechi 01.02.2014, 17:57:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Dintr-o mare dragoste pt. zidirea sa Dumnezeu a dat citeva, doar citeva reguli, simple si esentiale pt. vietuirea buna a oamenilor . Ei, pe acestea trebuie sa le aplicam minut de minut ca sa traim mult si sa ne fie bine . Acestea sunt : toata viata noastra trebuie traita cu dreapta socoteala (si am explicat cu alte ocazii ce vrea aceasta sa insemne... se gaseste in postarile mele anterioare) si in buna rinduiala . Iar inafara de aceste doua imperative trebuie sa stim ca fiind fii lui Dumnezeu, in toate situatiile si la tot lucrul si in toata lucrarea noastra trebuie mai intii sa facem tot ce tine de noi si apoi obligatoriu sa il lasam pe Dumnezeu sa lucreze dupa vrerea Lui rugindu-l sa-si faca voia (conform "Tatal nostru").
Procedind intotdeauna astfel sigur ne vom mintui !

Asadar, daca lucrez intr-un mediu periclitant(toxic din orice punct de vedere : chimic, fizic, stresant, suprasolicitant fizic, etc, etc) atunci este de datoria mea sa ma arat periodic medicului.Dar chiar si prin obligatiile locului de munca(sau a contractului de munca) sunt de multeori constrins sa fac asta. Dar daca nu, atunci nu are rost sa il primesc pe diavol si sa accept ce imi da el de lucru pina ajung sa ma smintesc, sa tremur de frica si sa nu mai fac nimic altceva decit controale preventive ca vezi doamne ca nu cumva sa ma imbolnavesc.
Dar tot satan poate lucra si in celalalt sens, de a-mi pune nadejdea bolnavicioasa in Hristos ca orice si oricum voi face, El tot ma va scapa de orice... sau macar de cele mai grele !
Chiar am atras atentia cu mai mult timp in urma ca noi nu ne facem ortodocsi ca sa nu ne imbolnavim de cancer sau daca cumva ne reuseste sa ne imbolnavim, in cele din urma va face Hristos ceva si cumva-cumva ne va scapa. Pai tocmai crestinii cei mai sirguinciosi, habotnicii (cum spun unii parelnici) se imbolnavesc de cancer. Vezi sfirsitul marelui Paisie aghioritul, al staretului Ioanichie Moroi(staretul parintelui Cleopa), al Mamei Blondina,al lui Antonel si asa multe si nenumarate exemple de ortodocsi sadea, de mare talie !
Asadar, atit credinta falsa, netemeinica si din mindrie ascunsa (ca de, nu sunt eu ortodox, nu sunt eu al lui Hristos, ca atit il rog eu pe Hristos pina ce ma va izbavi !) ca nu avem cum sa patim vreun pocinog, adica, credinta desarta, ca si necredinta (bai, sa lasam povestile astea cu Dumnezeu ca le stiu eu ca daca nu ma controlez periodic sa depistez la timp boala pot muri de nu ma vad !) sunt lafel de mortale.
Ia sa ne aducem aminte de marele, marele de tot exemplu al sotului sorei noastre de forum STASILENA, de profesorul de sport Vasile, care a facut un cancer osos, operat si protezat in Austria (in etapa aceasta el a facut ceea ce tinea de el : s-a aratat medicilor, cum spune marele Vasile)dar care la prima recadere a inteles deosebit de profund ca voia lui Dumnezeu este sa il ia la El si de atunci nu a mai mers ca zabaucul, ca disperatul, ca deznadajduitul iar si iar prin medici si spitale ci din clipa aceea a mers la masluri si mai abitir, s-a spovedit de toate, toate, pacatele si s-a impartasit saptaminal, pregatindu-se si rugindu-l pe Dumnezeu sa faca ce ii este lui spre folos si mintuire .
Iar din descrierea sotiei despre cum au decurs cele 3 zile de tinere in sicriu, inmormintarea si schimbarile lui la trup si la chip am inteles cu totii(desigur, cei care au si voit sa inteleaga) semnele si minunile dumnezeiesti facute cu el.
Ca de aceea activam aici pe forumul ortodox (cel putin asa cred eu !) ca sa ne folosim cu adevarat unii de altii, sa sporim in viata duhovniceasca citusi de putin ajutati de ceilalti si sa ne fie de folos la mintuire... si nu doar sa birfim, sa facem sondaje sau sa ne jignim ?!

Eu nu sunt impotriva medicilor consacrati, academici si nici a tamaduitorilor care folosesc tehnici ,metode si leacuri adecvate zidirii umane, ingaduite de biserica.
Medicina umana este extrem de tinara. In forma ei de astazi, asa cum o cunoastem noi astazi pe ea si si pe medici, ea nu are mult peste 150 de ani(de cind s-au conturat stiintele fundamentale ale medicinii contemporane : anatomia, fiziologia, fiziopatologia, morfopatologia, farmacologia, neurologia, endocrinologia, genetica,biologia celulara, etc, etc.) dar inainte de aceasta existau vindecatori autorizati de diverse scoli si intariti in actiune de biserica .
De ce spun acestea ? pt. ca intre preoti si medici exista o mare asemanare: preotii se roaga si Dumnezeu primeste (rugaciunile, desigur, si implineste cererile) iar medicul lucreaza dar numai/insusi Dumnezeu vindeca . Ei, oamenii, din ei insisi nu sunt si nu pot nimic, ci PRIN ei se infaptuiesc lucrarile l;ui Dumnezeu.
Ori prin cei care nu au o lucrare curata sau se ating de ce nu este al lor, nu le este ingaduit (a se vedea si pilda nemuritorului Iov, in care Dumnezeu a ingaduit satanei orice, mai putin de a se atinge de sufletul lui !) nu are cum ca Stapinul sa binecuvinteze a lor facatura. Ba chiar mai mult, te poti alege si cu cine stie ce "beneficiu" nesperat sau poti vedea ca nu ai nici un folos, altul decit timpul si banii pierduti.
Dealtfel, se stie la fel de clar ca satan nu poate vindeca, in sensul real al cuvintului .

Dar intotdeauna si in orice actiune vrei sa intreprinzi trebuie sa te ingrijesti mai intii de suflet si apoi de trup. Mai intii te sfatuiesti cu duhovnicul si iei sau nu binecuvintare(indiferent de ce lucru este vorba) si abia apoi te apuci sa implinesti. Doar cu binecuvintare esti sigur ca urmezi calea dreptei socoteli si a bunei rinduieli.
Vai de duhovnicii care in taina spovedaniei nu fac decit numaratoarea pacatelor penitentului si nu vorbesc despre toata viata crestinului si nu il invata vietuirea in Hristos (ca din alta parte nu mai are de unde invata !) si nu il indruma la orice nevoie ar avea . Sau, vazind ca nu se pricepe nu incepe de graba sa invete el insusi priceperea in treburile acestea ori nu renunta la duhovnicie, recunoscind ca pe asta nu poate sa o implineasca cum trebuie. Vai de el, ca atunci este vorba de mindrie .
Vedeti, ca de asta se feresc calugarii sa ajunga preoti duhovnici, pt. ca jugul este tare greu iar ei stiu bine asta, iar prin comparatie, preotii mireni se imbrincesc, dau buzna si se sapa unul pe celalalt ca sa devina preoti si duhovnici de parca ar fi miere pe piine si ar merge totul de la sine .

In alta ordine de idei, preotilor nu le trebuie sa fie buni psihologi. Nici un duhovnic mare nici habar nu au avut de psihologie dar au avut credinta tare, tare de tot in Dumnezeu si au fost rugatori neincetati pt. ei si pt. turma catre Hristos .
Citi ani vechime are psihologia pe linga casa omului / Dar ortodoxia ?
Cita psihologie credeti ca a cunoscut parintele Paisie Olaru, dar parintele Papacioc, dar parintele Irodion de la Lainici, dar Calinic de la Cernica, dar Daniil Sihastru, dar Paisie Velicicovschi, dar Paisie aghioritul... si asa putem continua pina miine insirind nume. Dar cunosteau cuvintul si lucrarea lui Dumnezeu. Ei se rugau cu credinta mare, cu tarie si neincetat si Dumnezeu implinea .
Dar preotii din ziua de astazi, care alearga sa faca, asa cum spun de nenumarate ori, biserici, cancelarii, azile, cantine, sanatorii, gradinite, crese, scoli de arte, ba se cred indreptatiti sa fie si profesori de religie,pelerinaje la rind, si cite si mai cite... cind credeti ca se roaga pt turma lor asiduu? Noaptea cind stau cu buricul in sus frinti si biruiti de cele ale lumii?
Cu parere de rau o spun ca asa cum exista multi doctori prosti, profesori la fel de "renumiti", ingineri, constructori, bucatari, croitori, manageri,juristi, militari, marinari si chiar si ... tractoristi, tot asa exista si preoti care nu vor sa lucreze cu marele dar primit la hirotonie, talantul sau, harul lui Dumnezeu dupa cum trebuie si ca astfel se pericliteaza si pe el, dar trage cu el si toata turma.
Gheronul Cleopa spune in una din cartile sale cum ca avind un asemenea duhovnic mergem in fundul iadului cu el cu tot .
In sfirsit, este mult de vorbit despre preotie ca si despre medici si nu incape gluma in discutia aceasta deloc. Dar de, fiecare isi alege in lumea aceasta ceea ce doreste si lucreaza dorirea sa exact ca si in pilda evenghelica a talantilor . Toti il primim , dar tot toti lucram diferit cu ei !


Faca fiecare ce o crede de cuviinta ! Este loc in lumea aceasta pt. toti si desi toti venim din acelasi loc aici pe pamint, de intors nu ne mai intoarcem toti in acelasi loc deoarece la mijloc se baga vointa si libertatea noastra, adica nu mai si dorim toti la fel !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.02.2014 at 18:13:26.