View Single Post
  #1  
Vechi 21.05.2009, 23:00:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ecumenismul si oamenii obisnuiti ai confesiunilor

Am inteles ca ecumenismul este f.mult controversat la nivel de ierarhii religioase, iar noi ortodocsii avem probleme si conflicte la toate nivelurile.
Ma si va intreb pe cei care sunteti impotriva, cum vedeti voi pe oamenii ca voi, ca noi, care au fost nascuti si botezati in alte confesiuni/religii, cum vedeti relatiile intre crestinii ortodocsi si celilalti.
Acum cu alte religii, marturisesc ca si eu vad dificila o uniune spirituala, religioasa, dar cu crestinii nu vad probleme.
Voi ii considerati eretici pe cei de langa voi, pe vecinul, sau colegul, sau ruda de alta confesiune si ii urati?
Dar oamenii care traiesc in familii biconfesionale in buna intelegere si respect (inclusiv al credintei) si da, functioneaza la multa lume, ce ar trebui sa faca? Sunt toti eretici? Ce vina au ei, ca unii au dezbinat cu secole in urma biserica crestina unica?
Dar traim in aceeasi lume, in aceeasi tara, casa, bloc, lucram impreuna! Chiar ii judecati si ii dusmaniti? Sau cum faceti cu ei?
Unde este dragostea de oameni, toleranta, fratia, toate scrise si in ortodoxie.
Mie mi-e greu sa judec in locul lui Dumnezeu si sa spun eu sunt buna, aia sunt eretici, rai, sau alte lucruri.
Si in fiecare religie si confesiune sunt exemple de oameni minunati care ajuta si pe altii fara discriminare, care sunt Oameni.
Oare nu vedem credinta prea ingust, daca judecam numai dupa dogme si canoane si teorii?
Mai inainte de toate astea, Fiul Domnului altceva ne-a invatat: "iubiti-va unii pe altii..."
Reply With Quote