View Single Post
  #9  
Vechi 28.05.2009, 15:52:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu este o miscare laica, desi sunt si multi laici care o sustin.
Dar ma mir ca nu esti de parere ca va veni antihristul; mai ales ca te afli in Vestul Europei, unde semnele s-au manifesta mai de timpuriu si mai pregnant. Dar cine nu crede ca va veni, nu crede si gata.

Imi imaginez ca nu ai citit nici cartea al carei titlu ti l-am dat cu ceva zile in urma: "Ecumenismul -o noua viziune ortodoxa asupra ecumenismului sincretist" de Ierom Agapit Popovici, care se gaseste si pe net. Pacat, ai fi aflat niste cate ceva...
Eu nu am zis ca nu cred ca va veni antihristul. Asta scrie in Biblie, deci evidnet cred.
Am zis ca nu cred ca ecumenismul este o manifestare care pregateste venirea lui. ;-)

Cat despre antihrist, poate sa vina si maine, si peste mai mult timp, exista semne, da, insa semne au tot existat in toate epocile si au fost multe epoci in care se credea ca sta la usa (ajunge sa studiezi un pic istoria biserici ca sa vezi asta), ce ni se cere noua este nu sa tot cautam semnele venirii lui ci sa fim treji, cu candelele aprinse si ulei in rezerva, ca fecioarele din pilda.

Cartea de care zici nu am citit-o, am multe de citit si parca as pune accentul pe lucrurile pozitive.. Insa o sa ma uit pe ea cand o sa am timp.
Reply With Quote