View Single Post
  #5  
Vechi 09.11.2009, 17:23:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Eu nu am trecut prin asa ceva, dupa perioada de ignoranta din adolescenta am descoperit crestinismul, întâi prin cartea despre rugaciunea inimii Pelerinul Rus. Din ea am aflat de Biblie si de Filocalie pe care le-am devorat apoi.

Greseala ta e ca tu cauti un adevar exterior tie când de fapt adevarul se reveleaza singur în interior, nu pentru ca noi suntem adevarul, El e distinct de noi ca Fiinta ci fiindca El e atât de aproape de noi încât ne lumineaza si ispira direct, nu prin intermediul unei doctrine. E suficient sa ai atitudinea de a nu respinge si constiinta unui Dumnezeu viu, rational, personal, Care intervine în viata oamenilor.

Biblia trebui so citesti singur, dar doar Noul Testament (VT poti sa-l citesti mai târziu). NT e cam sigura învatatura care spune cauta si vei gasi, adica te îndeama sa cercetezi si sa te convingi singur cum stau lucrurile. Biblia e un început pentru cunoasterea personala, launtrica a realitatilor nevazute si ea reprezinta esenta învataturii crestine.

Multi nu patrund semnificatia si scopul acestor învataturi, chiar daca li se pare si daca fac mare caz de cunoasterea Bibliei. NT vorbeste despre Hristos ca Dumnezeu, Principiu al existentei si creator universal, despre natura vie si personala a lui Dumnezeu dupa modelul (chipul) caruia a fost creat omul, despre necesitatea de a ne dedica viata lui Dumnezeu pentru a ne mântui, despre mântuirea vazuta ca proces de cunoastere a lui Dumnezeu si unire cu El.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote