Subiect: Sindromul Matrix
View Single Post
  #6  
Vechi 03.02.2010, 12:46:55
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mie mi s-a parut interesant Matrix 1 (singurul pe care m-am vazut), pentru ca pune in forma moder aniste idei filozofice si mitologice si chiar religioase vechi. Cumva, ele fac ce fac si reapar in filmele noi.
Idei interesante:

- Realitatea nu este asa cum ni se pare, trebuie sa 'ne trezim'
- Eliberarea este grea, este legata si de durere si de o anumita initiere
- Rolul salvator al dragostei, care ne ajuta sa ne regasim identitatea si s ainvingem raul
- pericolul dezumanizarii intr-o lume a masinilor
- forta spiritului o depaseste pe cea a trupului

si altele, am uitat amanuntele filumului.

PS Oamenii dezechilibratri vor gasi si in Biblie un motiv de sinucidere.. Nu filmul a produs nebunia, ea exista probabil deja.

Mie mi se pare o greseala sa judecam un film de parca ar trebui sa corespunda suta la suta cu Evanghelia. Un film este un film. Contine si idei interesante, si gresite, si neutre, dpdv crestin.
Acuma stii cum vine treaba aceea, ca nici un film la care se urmareste un volum cat mai mare de audienta nu va promova de la A la Z niste principii sau idei rele. Ca oamenii nu s-ar mai duce sa-l vada. Dar printre maldarul acelea de aspecte chipurile pozitive mai baga si cate o duma, care de obicei tine chiar de personajul central. Ceva de genul The One, adica alesul, prin care nu se promoveaza defapt decat individualismul cu toate aspectele lui.

"Oamenii dezechilibratri vor gasi si in Biblie un motiv de sinucidere.. Nu filmul a produs nebunia, ea exista probabil deja." Pai nici cancerul nu este produs de o boala anume, exista deja in noi, dar poate fi declansat in anumite imprejurari.

"Mie mi se pare o greseala sa judecam un film de parca ar trebui sa corespunda suta la suta cu Evanghelia. Un film este un film. Contine si idei interesante, si gresite, si neutre, dpdv" Este drept ce spui, dar sunt anumite filme care au avut un impact fenomenal asupra inceputului secolului 21, au schimbat mentalitati, lucru destul de ingrijorator.
Reply With Quote