View Single Post
  #47  
Vechi 28.11.2012, 06:15:13
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marina31 Vezi mesajul
Ecc.III, 1-8
Pentru orice lucru este o clipa prielnica
si o vreme pentru orice miscare de sub cer:
o vreme este sa te nasti si o vreme sa mori,
o vreme este sa sadesti si o vreme sa smulgi ce-ai sadit;o vreme este sa ucizi si o vreme sa vindeci,
o vreme este sa darami si o vreme sa zidesti;o vreme este sa razi si o vreme sa plangi,
o vreme este sa te tangui si o vreme sa joci;
o vreme este sa azvarli pietre si o vreme sa strangi pietre,
o vreme este sa imbratisezi si o vreme sa fugi de icirc;mbratisare;o vreme este sa cauti si o vreme sa pierzi,
o vreme este sa pastrezi si o vreme sa arunci;o vreme este sa desiri si o vreme sa cosi,
o vreme este sa taci si o vreme sa vorbesti;
o vreme este sa iubesti si o vreme sa urasti,
o vreme este pentru razboi si o vreme pentru pace
Am citit și eu, recent, Ecclesiastul și mi-a plăcut nespus! Are o muzicalitate anume și învățături de preț. Este captivant, ușor de citit... spun aceasta pentru cei care, ca și mine (dacă mai sunt, bineînțeles) au dificultăți în a citi Vechiul Testament, întrucât conține părți mai "greoaie"... Sunt foarte bucurosă că am deschis Biblia la acest capitol, pe care îl recomand tuturor :-)

Mi-a mai plăcut pilda referitoare la înțelepciunea lui Solomon (III Regi, Cap. 3) cu cele două mame care se certau pentru un copil (copilul uneia murise, iar mama lui încerca să spună că cel viu era al ei...)... Vă las să citiți urmarea, cei care nu o știți...

În mod sigur mai sunt și alte părți mai atractive... probabil nu ar trebui să fac o astfel de clasificare referitoare la Biblie, însă mesajul meu (de auto-încurajare) este că și VT este accesibil și merită citit!

O zi bună tuturor!

Last edited by Annyta; 28.11.2012 at 06:53:18.
Reply With Quote