Subiect: Bigotism
View Single Post
  #28  
Vechi 27.12.2015, 19:41:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Eu cand scriu niste lucruri le fac cu un motiv si nu asa de flori de mar.
Asta banuim si noi, dar de o vreme eu cel putin suspectez ca nu este ce pare.

Citat:
Nu ai/aveti habar ce se intampla in anumite familii, in sufletul si trupul unor oameni si nici in anumite biserici.
Deci cu alte cuvinte, pentru ca unii o dau in bara cu credinta, trebuie sa schimbam credinta ca rateurile in cauza sa devina glorioase biruinte.
Mai sa fie.

Citat:
Si nu v-a pus nimeni aici sa judecati pe altii si sa dati lectii.
Nici pe tine sa expui anumite chestiuni in public.
Dar daca o faci, inseamna ca asta si ceri, ca altii sa judece si sa ofere o parere.
Ceea ce am facut.
Ca nu iti plac parerile si preferi ca oamenii sa-ti cante in struna, ti-am mai spus, poti sa o faci cautand alt mediu. Facebook, Softpedia, etc.

Acolo gasesti suport pentru orice apucaturi ca fiind 'normalitate', 'adevar', etc.

Citat:
Repet, nu stiti prin ce trec unii, ce greutati au, ce probleme, ce indura. Numai Dumnezeu le stie. Si nu stiti ce se intampla in fiecare in biserica si ce face fiecare preot.
Nu e nevoie. Desi costumule se fac dupa marimi si gusturi, tot costum trebuie sa fie, nu te duci la nunta in camasa de noapte pretinzand ca asta este de fapt ceea ce ti se potriveste.

Citat:
Nu stii nici eforturile pe care le face fiecare intru credinta.
E bun ca se fac, e bine ca le fac, atat timp cat nu se plafoneaza si incearca sa isi impuna plafonul personal ca norma.

Citat:
Nici macar nu citesti postarile ca lumea si nu-ti pui problema ce vrea sa spuna autorul lor. Dai cu bata.
Daca lipsesc precizari, e vina ta si doar a ta.

Citat:
Cred insa ca pentru fiecare din noi bigotismul este altceva. Pentru unii este credinta la nivel obisnuit, pentru altii habotnicie, exagerare.
Da, e drept, pentru unii a merge mai mult de 5 ori pe an la biserica poate fi un gest de habotnicie.

Citat:
Si da, postul este bigotism atunci cand depaseste anumite limite.
Tot ce depaseste anumite limite in credinta este bigotism, habotnicie.
Care limite? Din cate tin eu minte, ultima data te certai cu limitele impuse de biserica, regim vegan o luna si ceva in Postul Mare.
Pentru tine, asta era o exagerare. Bigotism? Habotnicie?

Citat:
Daca pentru unii este ceva normal sa nu manance nimic cu lunile, pentru altii este rau. Si da este si dovada de putere, de sanatate.
Biserica nu a impus nu impune post negru de luni de zile.
Ai un acces de imaginatie sau cum?

Citat:
Dovada de credinta nu stiu daca este, pentru ca atunci inseamna ca acela care nu poate, care este slab, bolnav inseamna ca este necredincios?
Orice om santos poate manca vegan nu doar o luna si ceva, ci ani de zile, fara probleme. Nu poti sa tii de la inceput? Nu-i bai, important sa incerci sa ajungi acolo.

In schimb, daca in loc de nevointa, decretezi cao luna si ceva de regim vegetarian ca exagerare sau habotnicie da, este dovada de necredinta.

Citat:
Am sa plec si eu. Am o promisiune de rezolvat si pe urma va las in plata voastra, daca adminul nu face ordine.
Stai linistita, au fost multe persoane indiferent de gen care au fost planse la plecare, indiferent de motiv, tu n-ai sa fii printre ele mai ales dintr-un motiv nu greu de intuit: asta (plecarea) nu o sa se intample.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote