View Single Post
  #30  
Vechi 20.05.2016, 09:51:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Parintele meu ne spune uneori pilda cu omul pacatos care in toata viata lui n-a facut decat o singura fapta buna, aceea cu firul de ceapa care l-a dus la Rai.
In poveste cu firul de ceapa, respectivul a primit prin asta sansa de a ajunge in Rai, dar obisnuinta egocentrismului, exersat o viata intreaga a biruit pana la urma, si a sfarsit in Iad.

Da' poate tu nu stii cum era de fapt povestea ..

Iar cu scara de aur, a spus-o Mantuitorul foarte bine: mai usor trece camila prin urechile acului...

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Pentru mine a fost dureros sa vad un copil de vreo 12 ani, strambandu-se cu dispret in directia unei biserici din alt cult crestin, pe motiv ca nu e ortodoxa. Mi s-a parut trist ca la o varsta atat de frageda, poarta deja bagajul urii, insa am zis in gand un "Doamne-ajuta-i", ca mai mult mi-e cu neputinta sa fac.
Eu as zice ca are o judecata mai sanatoasa ca a ta.

Ce ar fi trebuit sa simta, placere pentru lucrarea satanei prin care se rastalmaceste Cuvantul lui Dumnezeu si trage sufletele spre Iad?

Sigur, oamenii aflati in ratacire trebuie compatimiti, dar lucrarea a caror victime sunt, ce crezi ca merita?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.05.2016 at 09:54:35.
Reply With Quote