View Single Post
  #2  
Vechi 21.11.2010, 18:35:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este foarte adevărat că există multă ură din partea neoprotestanților față de ortodocși (ca să nu mai spun de catolici): m-am convins de asta vizitând cam toate siturile neoprotestante pe care Goooooogle la afișează pe primele 20 de pagini. Pe de altă parte, nu cumva acest sentiment este bilateral ? Nu cumva și ortodocșii au ură și dispreț față de frații lor care au ales aceste căi diferite ? Ca să ne referim doar la ce întâlnim pe acest forum: de câte ori replici gen "băi ereticule" sunt folosite pe post de argumentație ? Acuma, din punct de vedere formal, desigur că protestanții sunt eretici, numai că repetarea ad nauseam a acestui lucru nu prea sugerează iubire creștină, nu credeți ?

La fel se poate spune de sentimentele de superioritate. Fără discuție, neoprotestanții se cred superiori ortodocșilor, până acolo încât unii nici nu-i consideră pe ortodocși ca fiind creștini și nici măcar monoteiști. Dar invers ? Însăși ideea aceasta cu "2000 de ani de ortodoxie" spune multe. Dar evreii din Israel, dar hinduiștii din India, ce să spună ? Ei de câți ani sunt evrei sau brahmaniști ?

Așadar, sentimentul de ură este reciproc. Ca și cel de superioritate. Cum se poate ieși din chestia asta ? Sincer, nu știu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote