View Single Post
  #22  
Vechi 05.04.2022, 23:42:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian_Stefan Vezi mesajul
Se poate afla varianta corecta citind niste rugaciuni care ne descopera.

Mie mi s-a aratat ca ar fi varianta a. Nimic.
Acum nu stiu sigur daca e cu adevarat asta.
Se prea poate sa nu fie cu adevarat asta. Oare nu cumva erai inclinat si inainte de a te ruga sa afirmi acelasi lucru? Daca da, atunci parerea ta a devenit "confirmata" de rugaciune; daca nu, atunci mai este nevoie de recunoasterea unor slujitori ai Bisericii(preoti, calugari...) cu care o impartasesti.
Totusi, varianta asta infirma invatatura Bisericii, nu o contrazice, dar o contesta prin adoptarea altei variante, ceea ce ridica o indoiala rezonabila.

E drept ca rugaciunea ajuta mult in aflarea multor lucruri ascunse, dar nu citirea lor, reproducerea lor, ascultarea lor de pe CD, ci trairea lor, infaptuirea lor, adica prin confirmarea lor in faptele de fiecare zi; abia atunci, aceasta traire a rugaciunii determina Duhul Sfant sa lumineze mintea cea curata dezvaluindu-i adevarul cautat.

Daca rezultatul este Nimic in urma rugaciunii (citite) si ti-a venit doar tie, poate este mai cuminte sa cauti alt raspuns.
Calugarii au incredere unii in altii si se sustin in confirmarea acestor adevaruri primite de Sus. Pana si Patriarhul le cere sfatul acestor calugari traitori de viata sfanta.

Am primit confirmare in privat din lumea monahala despre reintrupare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.04.2022 at 07:55:28.
Reply With Quote