View Single Post
  #49  
Vechi 09.04.2022, 19:07:15
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 399
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă e să mă iau după principiile pure ale reîncarnării un suflet călătoreČ™te aČ™a hoinar prin toată lumea asta, e posibil să intre în orice trup, poate fi furnică, leu, ficus, bărbat într-o viaČ›ă, femeie într-alta, creČ™tin într-o viaČ›ă păgân sau prigonitor de creČ™tini în alta.
Reincarnare in suflet este o metafora folosita de mine gen, pentru a descrie starea sufletului care trece de la curatenie la negreala (din cauza pacatului)...un suflet curat s-a facut murdar din cauza pacatelor , gen la asta m-am referit. Pe langa paganism ce am mai spus. Nu m-am referit la reincarnarea trupeasca care nu exista si este doar blasfemie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu rezuma reîncarnarea doar la o cultură, Č›ară...Tu faci trimiteri doar la India...Plus nu vad nimic in neregula cu tradiČ›ie,ritualul Č™i doctrinele, respectiv filosofiile lor.Doar pentru că sunt diferite de ale tale,sau că Č›i se par barbare, fără sens sau primitive...

India este cel mai spiritual loc de pe pământ...

Nu uita de metempsihoză,curentul provenit din Grecia,Č™i tratat de Platon, Aristotel Č™i majoritatea filosofilor antici.

Creștinismul timpuriu s-a inspirat mai mult din Grecia,și mai puțin din India.
Am vazut un documentar mai demult legat de locurile spirituale de pe Pamant, sunt mai multe triunghiuri "fenomen" pe planeta noastra, de la Triunghiul Bermudelor pana in India, inclusiv Anglia (Stonehenge), Egiptul, etc., dar nu cred ca e de natura dumnezeiasca.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.04.2022 at 19:45:16.
Reply With Quote