View Single Post
  #9  
Vechi 19.04.2022, 15:45:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci continuăm de la versetul 41 de mai sus,din cap 8 Ioan,și vedem că de fapt nici chiar poporul lui nu-l mai asculta.Iahve niciodată nu a vrut celelalte neamuri decât așa ca slugi, in rest doar distrugere,asta face și prin arhetipul Alaah.
Ai selectat ce ai vrut eu am găsit că mii au crezut și se botezau, de ce s-ar fi botezat în numele lui Iisus dacă nu ar fi crezut ?

E clar de ce s-au botezat mai târziu, pentru că trebuia să trimită pe Duhul Sfânt care întărea Bisericile

Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.16

6. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.

Așadar mulți credeau în Iisus încă din timpul misiunii Sale:
Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 12

10. Și s-au sfătuit arhiereii ca și pe Lazăr să-l omoare.
11. Căci, din cauza lui mulți dintre iudei mergeau și credeau în Iisus.

Apoi după Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime
Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 4


4.Totuși mulți din cei ce auziseră cuvântul au crezut și numărul bărbaților credincioși s-a făcut ca la cinci mii.

Doar bărbații sunt numărați dar pentru că sunt capi de familie și casa lor a e posibil să le fi urmat.


Faptele Sfinților Apostoli cap.6


Și cuvântul lui Dumnezeu creștea, și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți se supuneau credinței.

Faptele Sfinților Apostoli, cap. 11

21. Și mâna Domnului era cu ei și era mare numărul celor care au crezut și s-au întors la Domnul.

Faptele Sfinților Apostoli

Capitolul 18


Dar Crispus, mai-marele sinagogii, a crezut în Domnul, împreună cu toată casa sa; și mulți dintre corinteni[, auzind, credeau și se botezau.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 8

Iar când au crezut lui Filip, care le propovăduia despre împărăția lui Dumnezeu și despre numele lui Iisus Hristos, bărbați și femei se botezau.


Faptele Sfinților Apostoli, cap 5

Și din ce în ce mai mult se adăugau cei ce credeau în Domnul, mulțime de bărbați și de femei,


Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 2


44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 16

5. Deci Bisericile se întăreau în credință și sporeau cu numărul în fiecare zi.

Faptele Sfinților Apostoli
31. Deci Biserica, în toată Iudeea și Galileea și Samaria, avea pace, zidindu-se și umblând în frica de Domnul, și sporea prin mângâierea Duhului Sfânt.


Faptele Sfinților Apostoli cap. 21
20. Iar ei, auzind, slăveau pe Dumnezeu, și i-au zis: Vezi frate, câte mii de iudei au crezut și toți sunt plini de râvnă pentru lege.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote