View Single Post
  #3  
Vechi 21.04.2022, 12:41:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Cum pot sa mă pocăiesc cu adevărat?Unde sa mă duc Č™i ce să fac?DeČ™i aveam îndoieli Č™i mai am cred în Iisus Hristos Č™i cred că e figura centrală a umanităČ›ii Č™i Cea mai mare personalitate a lumii.
As vrea sa mă pocăiesc Č™i să îmi predau viaČ›a lui Dumnezeu Iisus.
Cum fac asta?
Am găsit într-un îndreptar de Spovedanie a lui Nicodim Mandiță că și a deznădăjdui de Mila lui Dumnezeu e un păcat:

„4. M-am deznădăjduit de mila lui Dumnezeu, zicând ca pot păcătui înainte, că tot nu mă mai iartă Dumnezeu şi tot în iad voi merge.”


Începi prin a te spovedi îți cauți un preot mai blând, îi spui ce stare de sănătate ai, îi spui că ar fi o mare bucurie să primești împărtășania de Sfânta Înviere din mila Lui Dumnezeu, încerci să stai la toată slujba chiar dacă mai stai jos.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau sa fiu mai fericit în viața asta.
Plăcerile aduc durere, e un ciclu plăceri-durere, trebuie să renunți pe cât posibil la dulciuri, mâncat mult, la păcatul trupesc, și o să simți putere postind, sunt posturi care vindecă și afecțiuni psihice și din puterea trecerii peste un post și din împărtășire vine bucuria lăuntrică.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Oare dacă mă pocăiesc voi fi mai fericit?
Încearcă nu mai ezita, înainte să mergi la spovedanie, roagă-te să pună Dumnezeu în cugetul părintelui la care te spovedești cele de trebuință pentru mântuire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote