View Single Post
  #27  
Vechi 23.08.2010, 20:42:00
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Interesant este de vazut si modul in care se manca Pastele. Daca mergeti in Israel si va luati un ghid evreu, sa ii cereti sa va explice si sa va arate cum se manca Pastele si o sa vedeti ca nu are nimic de a face cu traditia europeana de a sta in fund pe scaun la masa, si se sta intains pe o parte pe niste paturi si sprijiniti in cot. Asta apropos de prejudecatile europenilor...
Iar daca intrebati un grec ce fel de paine desemneaza cuvantul tradus la noi in Biblie cu "paine" si interpretat ca si painea fermentata din faina alba, o sa vedeti ca acest cuvant in Grecia desemneaza orice fel de paine, cum am zice noi romanii "produs de panificatie", dar nu orice fel de paine este admis in Grecia pentru Impartasanie ci numai un anumit tip facut special de panificatii pentru acest eveniment. Este o paine fermentata intr-adevar, dar cuvantul de "paine" folosit in Biblie poate desemna orice fel de paine. In bisericile catolice in care am asistat la Liturghie nu am auzit sa se zica vreodata ca Iisus luand azima a binecuvantat-o etc, ci si ei folosesc tot cuvantul "paine" desi in mana tin azimi. Nu are nici o relevanta. Domnul a sarbatorit Pastele cu azimi iar apoi crestinii care nu erau evrei, au sarbatorit si ei cu ce au avut. La cat erau de persecutati pentru credinta lor, nu mai statea nimeni sa se intrebe ca acum daca o fi buna si painea dospita sau nu. Se bucurau ca macar pe ascuns o puteau binecuvantau si frange ca sa indeplineasca astfel cuvantul Domnului...
Reply With Quote