View Single Post
  #9  
Vechi 20.10.2006, 01:02:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
eu sunt ortodox dar daca m as fi nascut catolic nu as fi trecut la ortodocsi intrucat asta era voia lui DUMNEZEU.ceea ce imi place la catolici este linistea care exista in biserica. nu se aude nici psss. la catolici merg multi tineri si respecta slujba
Draga Dorinel,

Sa nu botezam "voia lui Dumnezeu" parerea noastra. Eu una daca eram catolica, protestanta, musulmana, evreica sau orice altceva, as fi trecut la Ortodoxie. Un om care e convins ca in Ortodoxie e Adevarul, face orice sa traiasca in Adevar. Acesta e Adevarul care ne face liberi, ne da convingerea ca suntem pe Cale si ca vom avea Viata.

Sa nu ne lasam influentati si impresionati de niste aspecte exterioare de tip liniste, respectare a slujbei, etc. Te asigur ca la sectele protestante e liniste si respect, la musulmani la fel, la budisti idem, etc. Sa privim la ce e esenta si chintesenta lucrurilor, la Cel Care da valoare slujbei, la Cel Care ne da valoare noua ca oameni, la ceea ce a lasat El pentru a-l ajuta pe om sa poata sa iasa din starea de pacat si sa urce pe scara spre indumnezeire. Faptul ca suntem ortodocsi e un mare dar, pt care sa multumim, sa constientizam cat suntem de nedemni de el si sa incercam sa-l inmultim. Ce zici, Dorinel, devenim ortodocsi de convingere si traire, sau ramanem ortodocsi numai cu numele?

Elena
Reply With Quote