View Single Post
  #43  
Vechi 03.02.2021, 22:35:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vezi ca ti-am explicat mai sus care e diferenta. Repet pentru handicapatii care nu pot pricepe cat sunt ei de "teologi" nici dupa ce citesc din dex.


Unde nu e nici Dumnezeu nu cere. "Cine sapa groapa altuia el cade in ea. Cine fura azi un ou maine va fura un bou." deh lacomia goliatilor.
Vezi ca ti-am explicat mai jos.

Faptul ca ATI FOST DATI AFARA PENTRU CA ATI CREAT O SECTA care se dorea in BOR dar NU ERA.

Da, ati creat o secta, care dorea sa fie in BOR.


Doar S-A CONSTATAT CA SUNT AFARA si S-A CONDAMNAT IZOLAREA SI IESIERA DIN BISERICA...

Sectele nu sunt niciodata in BOR si nu vor fi... sa ca argumentarae ta ca "au fost dati afara" este improprie.


Orice SECTA ESTE IMPLICIT INAFARA DE BOR....

Mult-prea-desteptule in teologie Moroco...

Deci tu ai nevoie sa ti se explice in detaliu de ce rahatul in care te balacesti este de om tanar sau de om batran altfel nu accepti ca esti in rahat pana peste cap pana nu ti se arata ADN-ul... Dar sa stii ca esti in rahat pana peste cap cu erezia asta. Iar de aratat ADN-ul rahatului ti l-am aratat foarte multi dar tot refuzi sa accepti ca miroase...

Secti, mai usor ca repeti ca papagalul si nu stiu daca ti-a explicat cineva corect pana acum cum e cu teologia, ca vad ca stii foarte multe sectarisme pe de rost, dar niciuna din ale Bisericii... nu stiu cat ti-a explicat cineva cum e cu Biserica..

Si cand termini cu una incepi cu alta. Poate epuizeazi totusi subiectele poate iti dai toata "energia" ta interna pe aici...

Nu te-ai gandit sa faci si tu ceva teologie pe undeva? Sa vezi si tu comparativ dogmaortodoxa si cea sectara???

Pana acum vad ca ai ai o placa avand 4 linii:

1. Cuvantul lui Dumnezeu
2. NIP
3. BOR e Rai nu e cu NIP
4. NIP E bun, BOR E RAI...

Si apoi o iei de la capat. In rest redus vocabularul teologic (zero), doar BOR e rai cu NIP, NIP e buni, e in BOR... cam semi-analfabet discursul tau. Zero recitare din BOR/dogma, doar cateva onomatopee ale Noului Ierusalim, cateva zgomote teologice nearticulate din partea ta. Un analfabetism teologic deplin, acoperit luxuriant de lucrarea si cunoasterea sectara a "cuvantului lui Dumenzeu". Un analfabet teologic cu multe cunostinte din sectarismul NIP. Cam asta este prezentarea ta.

"BOR e buni, dar e rai, e rai cu NIP, dar e buni, Irineu POP e bun, BOR e rai." Cam astea sunt onomatopeel teologice auzite de la tine.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 22:47:15.
Reply With Quote