View Single Post
  #167  
Vechi 08.12.2022, 19:22:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am tinut post 2 saptamani, intr-un post de Craciun, si am fost sa ma spovedesc si sa ma impartasesc. Din momentul in care duhovnicul a pus mana pe capul meu cand am terminat spovedania simteam ca si cum ceva din capul meu se curata nush ce, si mi se inmuiase inima de tot.
Mai mulți cred că au simțit, eu am văzut treaba asta și când a citit rugăciunile începătoare de spovedanie, molifta care se face la comun.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cand sa astept sa ma impartaseasca, simteam o stare mare de pace launtrica in mine, ca si cand vroiam sa ajut pe toata lumea, orice gand rau disparuse, imun la orice ispita. Ceva foarte frumos. Dupa spovedanie si impartasanie, ai pace in tine cateva zile inainte sa incepi sa o iei de la capat cu ganduri, incercari, ispite si alte cele.
Așa e, spunea părintele Ciprian Staicu din Covasna că după împărtășanie simte și rugăciunea mai puternică dacă se roagă imediat.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Gandurile "eretice" pot veni si de la necuratul ca sa te ispiteasca, nu as putea zice ca esti eretic, dar din experientele din trecut se foloseste de amintiri neplacute ca sa te atace cand esti mai calm.
Așa-i ispitește și pe călugări ca să-i scoată din mănăstire sau din Sfântul Munte, cu memoria păcatului, sau pe cei mai tineri cu dorul de părinți - memoria afectivă.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai bine ar fi ca harul sa fie numai cu tine, prin tinerea de post negru tot timpu + rugaciunile. Dar din punct de vedere, biologic, corpul are si el o limita. Si dimpotriva cand tii post negru iti dispar toate tampeniile din cap, si ti se si regenereaza corpul si sufletul.
Din păcate există bolile gastrice care dau mult de furcă, ulcerul și nu numai, diabetul e periculos la post negru, bolile de sânge - anemia când e hemoleucograma mai mică decât minimul normal, plus recuperarea după operații, plus dacă se muncește greu în construcții ridicat, săpat, urcat, stat cu mâinile pe sus, stat la pus gresie astea dau o stare de aciditate lactică în corp și e necesară o masă consistentă.

Mai sunt și muncile în condițiile de stres psihic, cu acte, cu calcule, cu responsabilitate unde trebuie să fie totul precis sau unde se țipă mult, unde sunt oamenii dificili.

Mai e munca în bucătărie unde trebuie gustat chiar și bucate de nepost.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote