Subiect: Somnambulism
View Single Post
  #22  
Vechi 03.07.2012, 12:00:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Cornel Urs

Off topic
Am o curiozitate: tinand cont ca nu simpatizati practicile penticostale, cum de v-ati ales ca si nick numele unui pastor penticostal, cunoscut pentru turneele sale de evanghelizare si afinitatea pentru miscarea carismatica?

Din ce am vazut pe internet, (practicile dansului , showrile pe care le organizeaza si incurajarea ca oamenii sa-si faca un al doilea botez la penticostali) nici mie nu-mi place pastorul Cornel Urs, insa nu vad necesitatea de a dezinforma lumea luandu-mi numele sau. Chiar mi-as dori sa-mi explice dansul de ce un om botezat ortodox, care de-a lungul vietii se indeparteaza de Dumnezeu, insa are un moment in care se caieste (pocaieste) si cauta comuniunea cu el, fie si in sanul comunitatii penticostale trebuie musai sa se boteze la penticostali, cu toate ca el a fost botezat ! Daca Ioan Botezatorul l-a recunoscut pe Hristos din pantec, dar nu l-a recunoscut cand a fost adult ci a trimis oameni sa afle cine e, inseamna ca intre viata sufleteasca a unui prunc si Biserica Lui Hristos nu s-a ridicat bariera unei constiinte individualiste, iar viata spirituala patrunde in fiinta lui, insusind-o in esenta ei specifica prin botez. Copilasul ala face parte din Biserica! Nu-mi place ipocrizia afisata de unii pastori, care pe de o parte spun ca ortodocsii fac parte din Biserica, pe de alta parte sustin necesitatea unui alt botez, caci cel facut in pruncie nu e valid si nu se actualizeaza prin botezul lacrimilor (pocainta). Atunci,de ce mai spun ca facem parte din Biserica daca nu ne considera botezati?! Ortodocsii, acuzati deseori de intoleranta de ceilalti, cel putin nu-s ipocriti si spun clar ce cred.

Pastorul Cornel Urs are o problema nu doar cu botezul facut la cateva luni, ci si cel in copilarie, din moment ce a incurajat o doamna,botezata la catolici la 14 ani sa isi faca din nou botezul la penticostali. Fecioara Maria a nascut la 14 ani. Sa inteleg ca pe Fecioara o considera ca avand discernamant, dar pe doamna aceea nu, deci botezul ei nu e valid?! Hai sa ne jucam de-a botezul si sa-l tot repetam.

Last edited by ioanna; 03.07.2012 at 13:40:06.
Reply With Quote