View Single Post
  #8  
Vechi 18.04.2011, 16:52:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Eu la cate botezuri am fost sa stii ca doar nasa era activa in biserica: ea tine copilul,il schimba il da mamei dupa ce il boteaza,zice Crezul.Parca nasul tine lumanarea da nu stiu chiar sigur.
asta e o traditie locala.La noi, daca e fetita boteaza nasa, iar daca e baiat nasul.Vorba vine boteaza, caci preotul e cel care boteaza. Nasul e numai un martor si apoi devine un parinte si indrumator spiritual.Si intradevar, participarea ambilor nasi e o impreuna slujire.Amandoi sunt responsabili ptr cresterea duhovniceasca a finului lor.la noi ambii nasi au rostit crezul.

la copilasii nostri s-a folosit o bucatica de panglica cu care s-a sters Sfantul si marele mir de pe trupusorul copilului, ptr a nu se sterge de hainute.Preotul l-a sters inainte cu un burete si apoi nasii cu acea panglica.apoi l-au imbracat in haine noi.(hainutele de la a la z, adica :body, ciorapei, bluzita de corp apoi costumasul, caciulita de camera apoi caciulita de exterior.De asemenea nasii au adus si prosopul in care l-au scos dupa afundare si paturica in care era invelit micutul.)Si bineinteles lumanarea , impodobita cu flori naturale.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote