View Single Post
  #8  
Vechi 30.10.2013, 20:52:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
stiu eu, stiu eu!
Pentru ca suntem prosti.
Sindromul lumii rele – Violența mass media


,,Televiziune, filme, ziare, jocuri video, desene animate, arene sportive – în toate mediile abundă imagini violente care ajung să se banalizeze prin repetare lor obsesivă. Am devenit obsedați de violență? Cum influențează imaginile violente comportamentul uman de zi cu zi? Cât de tare ne alterează personalitatea ceea ce vedem la televizor și în mass-media?
Dezbateri cu privire la efectele violenței din media asupra spectatorilor există de mult timp în rândul profesorilor, politicienilor și părinților, dar cel mai adesea aceste dezbateri s-au transformat în lupte simpliste între două tabere.



Cu titlul original The Mean World Syndrome, acest film documentar se bazează pe descoperirile cercetătorului George Gerbner.
De la filmele hollywoodiene la știrile locale, filmul studiază modul în care violența din mass media cultivă în rândul privitorilor o stare accentuată de insecuritate, percepții distorsionate ale riscului și pericolului, dar și tendința spre măsuri radicale pentru problemele sociale."
Sursa:

http://www.filmedocumentare.com/sind...ta-mass-media/
Reply With Quote