Subiect: slabire credinta
View Single Post
  #3  
Vechi 14.09.2019, 08:47:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
(...) ma gandesc... Dumnezeu oare ma aude? Stie ce simt? Cum pot avea siguranta aceasta?
Siguranta acesta o putem avea pe calea filosofiei si logicii. Daca nu ar auzi si nici nu ar sti ce simtiti, nu ar fi omniscient. Prin urmare, nu ar avea toate perfectiunile. Deci nu ar fi unic, deci deasupra lui ar fi un dumnezeu mai mare.

Citat:
Ma uit in jur la fostii colegi, toti isi fac un rost, au copii si casatorii fericite, desi in liceu se distrau. Eu mereu m-am simtit singura si mi-am dorit din tot sufletul sa am oameni in jur, Dumnezeu a primit rugaciuni in aceasta privinta de peste 12 ani. Eu cand ma simt singura sau simt nevoia de afectiune ma uit pe you tube la oameni care se iubesc. De ce ingaduie Dumnezeu asta, in vreme ce altii le primesc gratis real?!
Cei mai multi, daca nu cumva toti, doar afiseaza. Daca ati deschide dulapurile din dormitoarele lor, cate schelete v-ar cadea in brate! Oamenii dau o spoiala de curatenie cand se filmeaza! In acest scop, ei baga tot ce nu le convine in dulap. Mizeriile fiind prea multe, inchid usa dulapului cu genunchiul. Pe urma zambesc, spunand: "ia uitati-va! ce curat e la noi!".

Nu confundati calatoria cu scopul ei si nu va amagiti ! Fericirea deplina si permanenta nu e posibila cat timp strabatem desertul acestei lumi. E posibila doar in Tara Fagaduita.

Din cate citesc, ma gandesc ca, din prea marea dorinta de a avea un suflet langa dv si de a intemeia o familie (dorinta legitima si de inteles, in care vad ca Dumnezeu va cheama la casatorie) nu v-ati pus problema incompatibilitatii: v-ati iluzionat ca doi baieti va iubesc, luand declaratii ale lor si ale prietenilor lor drept moneda sunatoare. Uite-aici cum este dragostea care va trebuie:
Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată. (...)


Aceasta este dragostea pe care trebuie sa o cautati. Si sa o oferiti, bineinteles. Cand veti gasi acel baiat la care, dupa cateva luni de tatonari (dar nu mai mult de 6 luni! relatiile mai lungi care nu duc la nimic serios sunt o eroare frecventa), daca dupa aceste maxim 6 luni vedeti bine si cu probe ca: rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea, ei bine, dupa acela sa mergeti si sa nu-i dati drumul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote