View Single Post
  #116  
Vechi 18.01.2007, 04:56:31
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt dmb:

I intrebare: Da, aveti comuniune cu alte biserici.
a II-a intrebare: Da, suntem in comuniune cu Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Grecia, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Bulgaria, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Australia,Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din America.


Eu nu am spus ca BOR este eretica! De ce BOR a fost singura Biserica Ortodoxa care a serbat Pastele in 1926 si 1929 inaintea evreilor? De ce a fost nevoie de o telegrama din partea celorlalte Biserici Ortodoxe pentru BOR avertizand-o de greseala pe care a facut-o?


Mie nu imi place sa repet, dar am sa fac o exceptie. NU vreau sa conving pe nimeni, ci doar sa raspund la intrebarile care mi se adreseaza si sa contracarez informatiile gresite(intentionate sau nu) pe care unii le spun doar pt a defaima BOSV.


Pt tine un singur model este preot... Pr Staniloaie...Restul sunt numai niste nume: Cleopa, Boca samd. Ar trebui sa respecti haina calugariei ce au purtat-o acestia (calugaria , sa stii ca nu e un lucru usor)...


Chesiunea schismei am discutat-o foarte bine la inceput, iar ory ti-a amintit-o foarte clar si la obiect.

Sa stii ca noi nu am venit pe site-ul acesta doar ca sa ne aflam in treaba si sa vorbim aiurea, ci ca sa raspundem oamenilor la intrebari prin raspunsuri si trimiteri clare la bibliografii care sa intareasca veridicitatea celor spuse de noi.

Eu nu am venit pe acest site ca sa ma cert si sa fortez nota bunului simt. Am venit pt ca voiam sa am o discutie civilizata, calma si relevanta cu cei care sunt interesati de acest subiect.

:)

Doamne ajuta!