View Single Post
  #10  
Vechi 11.06.2011, 17:15:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Blestemul de sine corelat cu minciuna, de genul "n-am furat eu, sa moare copilasii mei", dupa cum am mai spus, e caracteristic etniei rrome si daca a fost adoptat si de restul lumii, asta s-a intamplat cu cei care au un anumit nivel de "cultura" (sau incultura).
Topicul era despre oameni inteligenti ( sau culti) care in momente de slabiciune au tendinta de a se "autoblestema" la modul " sa moara familia mea ca n-am stiut, nu mi s-a spus, am uitat": "sa ma trazneasca Dumnezeu daca am mintit sau am sabotat compania, etc", "sa ard in focul iadului daca te-am inselat" si nu mai dau exemple pentru ca nu e bine, nu vreau sa declansez vreo energie negativa, Doamne Fereste.
Iar faptul ca Dumnezeu a blestemat inca de la inceput pe Adam si Eva nu ne indreptateste si pe noi oamenii sa ne blestemam unii pe altii sau pe noi insine.
Ceea ce urmaream eu era sa aflam de ce acesti oameni ajung sa faca asa ceva, pentru ca in opinia mea de aici si pana la a-ti dori moartea sau a ideatiza sinuciderea mai e doar un pas.
Nu e o doar o minciuna nevinovata sau din contra, "premeditata", intarita prin blestem ca sa para mai credibila.
Reply With Quote