Subiect: Actualitate
View Single Post
  #12  
Vechi 24.11.2013, 19:26:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pentru Ucraina aceasta decizie e una buna! Pentru noi insa nu!
Aici cu asocierea la UE si apoi aderarea la UE (si de fapt intreg proiectul economic si politic al UE) s-a grabit prea tare treaba. Diferentele economice, sociale, politice si chiar de mentalitate intre diferitele state si popoare din UE sunt destul de mari, ca acest proiect inceput in 1957 (intai CEE apoi UE) sa poata functiona asa usor, cum incearca sa ne convinga unii papagali de la noi care repeta din sculare in culcare cu "valorile europene", fara a sti nici ei mai precis care ar fi acelea, repetand doar lozinci!
In cazul Ucrainei trebuie tinut cont de cateva lucruri: majoritatea resurselor energetice (petrol, gaz metan) le importa din Rusia. Ori asocierea si aderarea la UE presupune introducerea de taxe vamale pentru produsele importate din tari din afara UE, deci si din Rusia.
Apoi produsele ucrainene (ma refer atat la cele agricole cat si la cele industriale) nu cred ca ar putea face fata acum concurentei celor din UE (daca Ucraina ar elimina taxele vamale pentru produsele importate din tari UE)!
Deci se pare ca cei ce conduc acum Ucraina- cel putin in privinta relatiei cu UE- se dovedesc mai inteligente decat s-au dovedit conducatorii romani in 2007, cand au crezut ca a dat norocu' peste noi ca ne-au primit in UE!

Da- sunt de acord sa facem parte din UE daca am fi in situatia Poloniei. Insa decat sa fi intrat in UE cum am intrat noi (doar ca sa devenim o piata de desfacere si o sursa de forta de munca ieftina), mai bine lipsa!
Sunt tari care nu fac parte din UE (Norvegia, Elvetia, Islanda) si o duc foarte bine, economic vorbind!
Reply With Quote