View Single Post
  #15  
Vechi 23.11.2006, 19:24:21
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de MariaB
Citat:
Īn prealabil postat de Grigorie
Ma acuzati ca propag falsuri. Nu sunt de aceeasi parere.

Exista printre romano-catolici o senzatie de confort spiritual data de faptul ca nu trebuie sa iscodeasca prea mult unele lucruri daca papa s-a pronuntat in acea problema.
De aici si dorinta de a fi mai mult in acord cu papa decat cu adevarul.

Daca mie imi dovediti argumentat ca teoria voastra despre papalitate este corecta, veti face din mine un supus slujitor al sau.
confortul spiritual exista din plin si printe ortodocsi in momentul in care Biserica se exprima intr-o anumita problema - la fel este si la catolici, cu deosebirea ca Biserica "se exprima" cu girul papalitatii , dar tot Biserica se exprima
si iata aici un fals: insistenata de a propaga idei de genul "daca papa s-a pronuntat in acea problema - De aici si dorinta de a fi mai mult in acord cu papa decat cu adevarul"
ce criterii de evidentiere a adevarului aveti dumneavoastra? modul propiu de reflectare a anumitor texte?

teoria despre papalitate nu este necesar sa fie corecta, pentru ca nu in corectitudinea acestei teorii sta credinta mea (eu cred in Isus Cristos)
asa ca nu am ce sa va dovedesc - mai ales ca nu intentionez sa va fac slujitorul altcuiva decat al cui suntei deja (banuiesc ca este vorba despre Isus Cristos)
Nu inteleg de ce trebuie sa-i demonstram Mariei ca credinta ei este gresita. Eu ma bucur ca ea este aici, de la inceput a cerut sa participe pe acest forum, dorind sa explice celor care doresc anumite aspecte ale catolicismului. Nu am urmarit toate mesajele ei, insa nu cred ca a incercat sa faca "propaganda" pt. confesiunea ei. Sau daca a facut-o este alegerea fiecaruia de a crede in felul sau, ortodox sau catolic. Cred insa ca daca ar fi scris ceva neconform cu cerintele acestui forum, adim. i le-ar fi sters. De aceea va rog haideti s-o primim in mijlocul nostru crestineste, tinand cont ca suntem in postul nasterii Domnului si sa o lasam sa-si exprime opiniile liber ca fiecare dintre noi. Doamne ajuta.
Reply With Quote