View Single Post
  #67  
Vechi 11.03.2012, 00:54:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ioan Cezar, observ ca tu singur vrei sa te excluzi din grup, dupa ce mai devreme pledai pentru si pentru rugaciune, si pentru smerenie. Tocmai pentru ca esti un om inteligent imi pare tare rau ca vezi murdarii acolo unde nu e cazul. Daca vei citi bine topicul, vei vedea ca in listele provizorii scria in dreptul cate unui user - astept confirmare, mentiune care se stergea atunci cand primeam confirmarea pe topic sau pe privat. Plus ca unii useri preferau (pe topic sau in privat) - cum este si firesc - anumite zile si nu altele, am mai facut si rocade... Te-am mentionat special deoarece stiam ca ti-ai pus pe lista familia si ca, cel putin din punct de vedere statistic, erau mai mari probabilitatile de desincronizare, deoarece in grup este si un copil mic. e greu sa se adune la rugaciune in ziua Z un om, daramite trei in acelasi timp, din varii motive (unul are de lucru, altul e la scoala, altul mananca...), din ratiuni care nu tin neaparat de omul in sine, ci de factori externi. Nu stii ce va interveni de azi pe maine, daramite pestedoua saptamani. Or, cititul a doua acatiste reclama vreo ora. Copiii se plictisesc repede, nu inteleg totul,nu le poti impune - si nu poti impune nimanui -sa stea nemiscat in front in ziua Z la ora H , la rugaciune, daca nu poate, nu doreste, nu are chef.. Uite, eu vin acum de la Opera. In spatele nostru, niste parinti cu doi copii de varsta lui Tudor sau chiar mai mici, care nu stiau sa citeasca, ceea ce e firesc pentru varsta lor. Deci nu aveau acces la subtitrare, scenografie nu prea exista, costume specifice ioc (eu nu mi-as fi dat seama, dupa imbracaminte, ca respectivii jucau un print si o printesa), ma rog, o piesa de adulti pentru adulti, si imediat au inceput sa vorbeasca: dar asta cine e? asta ce zice? ce face acum? si mama lor le explica ce se intampla la fiecare replica, le citea subtitrarea, in timpul spectacolului! Si mi se pare ca au ramas pana la sfarsit, mai misunau pe acolo (bine ca erau in fundul salii), mai mancau popcorn, la o ora cand ar fi trebuit sa doarma. Adica, daca doreau sa ii culturalizeze, ii puteau duce dimineata, la programul special pentru copii, nu sa ii chinuie, dorind, din prea multa drsgoste, fireste, sa se ridice la niste masuri la care poate nici ei nu au ajuns (asta referitor la dreapta masura). Ti-am scris acest lung offtopic, care imi pare a fi pin de lucruri de la sine intlese, incercand sa limpezesc apele si sa nu ramai iarasi cu impresia murdariei.

Anyway, daca vei dori sa te reintorci in grupul de rugaciune, esti binevenit. daca nu, mergi in pace!

Acum insa v-as ruga sa ne oprim din postarile offtopic! Cu riscul de a parea foarte nedemocratica, va rog sa postati de acum numai daca doriti sa va rugati intr-o anumita zi pentru fetita sau daca aveti propuneri, sugestii despre cum ne-am putea ruga mai cu folos. In rugaciune nu avem nevoie de zazanie, ci de comuniune.

Deci lista arata acum asa:

1. 7 martie - Zaharia 2009 a citit paraclis II plus catisma 1. Pe 7 martie seara voi citi eu acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
2. 8 martie - Lacrimi - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
3. 9 martie - Andrusca CIM - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
4. 10 martie - un user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
5.11 martie - alt user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
6. 12 martie - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
7. 13 martie - anita - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
8. 14 martie - Annyta - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
9. 15 martie - Yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
10. 16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
11. 17 martie - Rodica 50 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
12. 18 martie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
13. 19 martie - anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
14. 20 martie - LaraG - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
15. 21 martie - Daniela87 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
16. 22 martie - Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
17. 23 martie - Danabt?
18. 24 martie - Myself - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
19. 25 martie - Albinutza - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
20. 26 martie -Arwein?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote