View Single Post
  #3  
Vechi 26.06.2017, 13:58:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de M.Andronic Vezi mesajul
Voi luati literalmente sau metaforic cele 7 sile ale creatiei?
Ambele interpretari, si cea literala, si cea metaforica, sunt legitime.


Document (catolic): Raspunsuri ale Comisiei Biblice la data de 30 iunie 1909
Dubium: "Asupra caracterului istoric al primelor capitole ale Genezei:
intrebarea a 8-a: In aceasta desemnare si aceasta distinctie a celor sase zile despre care este vorba in capitolul 1 din Geneza, cuvantul "vom" (zi) poate fi inteles la fel de bine in sensul lui propriu, ca o zi naturala, ca si in sens extins, ca o anumita perioada de timp, precum si daca este permis a se discuta aceasta chestiune in lucrari de exegeza.

Raspuns: afirmativ


Citat:
Ce parere aveti despre evolutie si dinozauri/neandertali?
Parerea mea personala:
-dinozaurii au coexistat cu oamenii (bazandu-ma pe: legende care concorda la mai multe popoare primitive de pe continente diferite ; descoperirea recenta a unui rest de dinozaur avand parti moi (carne), etc)
-neandertalienii erau oameni. Cel mult o rasa de homo sapiens, in niciun caz alta specie. (bazandu-ma pe: capacitatea craniana a lor chiar putin superioara oamenilor de azi, realizarile lor artistice precum Altamira), dealtfel exista tot mai multi evolutionisti care au incetat sa sustina ca neandertalienii ar fi fost altceva decat homo sapiens, recunscand ca au avut loc incrucisari).

Citat:
Si cat de vechi credeti ca este pamantul? Am citit ca multa lume crede ca Pamantul e vechi de 6000 de ani, desi exista dovezi stiintifice care arata ca este mai vechi. Credeti ca este in regula sa ai un punct de vedere mai stiintific asupra bibliei? Eu cred ca cele 7 zile sunt mai degraba perioade in care lumea s-a dezvoltat, nu chiar 7 zile.
Problema vechimii Pamantului nu are legatura cu cele 6 zile (sau "zile") ale Creatiei. Despre zilele creatiei este mentiune expresa in Biblie, pe cand vechimea de 6000 de ani (de fapt, putin mai mult) rezulta indirect din anumite calcule care pleaca de la anumite ipoteze si despre care Biblia nu face mentiune expresa.


Citat:
Legat tot de asta sunt anumite pasaje in Geneza care se contrazic legat de ordinea creatiilor .
Ca de exemplu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote