View Single Post
  #184  
Vechi 11.02.2014, 20:30:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In chiar filmul dat de tine, la minutul 1:20 :44 este pictura data de mine.
Unde am negat că nu există pictura respectivă?
Crezi că am postat întâmplător filmul? Sau ai impresia că nu am vizionat tot filmul?
Această pictură există, căci altfel aș fi negat de la început existența sa.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este Fecioara cu pruncul Iisus iar deasupra Dumnezeu Tatal. La Dumnezeu Tatal scrie: "Cel Vechiu de zile... Carele facu pe om" iar la Fecioara cu pruncul scrie: "Carele pentru noi, oamenii, s-a facut om".
Asta e interpretarea ta, să nu mai vorbim de logică.
E vorba de Dumnezeu Fiul, "Cel Vechiu de zile Carele făcu pe om, Carele pentru noi, oamenii, S-a facut om".

Iată două versete din Sf. Scriptură, pentru a înțelege că "Cel vechiu de zile" este Dumnezeu-Fiul:
"Am privit până când au fost așezate scaune, și S-a așezat Cel vechi de zile; îmbrăcămintea Lui era albă ca zăpada, iar părul capului Său curat ca lâna; tronul Său, flăcări de foc; roțile lui, foc arzător."
"Un râu de foc se vărsa și ieșea din el; mii de mii Îi slujeau și miriade de miriade stăteau înaintea Lui! Judecătorul S-a așezat și cărțile au fost deschise."
(Daniel 7, 9-10)

Cine este Judecătorul, adică Cel vechi de zile?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca ai inteles si tu.
Da, am înțeles foarte clar că e vorba de Dumnezeu Fiul și nu de Dumnezeu Tatăl. Oricum, văd că sfidezi orice argument, apelând la propiile tale interpretări.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici acum nu ai citit mesajul meu, Lossky spune ca cea mai veche reprezentare a icoanei paternitate este intr-un manuscris din sec.XI din Bizant, ce continea scrierea sf. Ioan Scararul. Articolele spun ca primele reprezentari ale lui Dumnezue Tatal ca un om cu parul alb sunt din secolul IX-X.
Oare cât vei mai continua să sfidezi acest fragment din Lossky:

"Mai mult a mai apărut în secolul al XVI-lea încă o reprezentare de origine apuseană, bazată tot pe imaginație, numită “Dumnezeirea în trei Persoane”, infățisâdu-L pe Mântuitorul stând alături de Dumnezeu-Tatăl, cu un porumbel Între Ei. Titlul arată din nou o încercare de a-L descrie pe Dumnezeu-Tatăl și pe Sfântul Duh într-o formă fizică."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu ai inteles, nu imi doresc sa mai discut cu tine vreodata pe forum.
Ce să înțeleg? Indiferența? Erezia pe care o aperi? Ai dezvoltat o obsesie pentru ecumenism și erezii, încât ai ajuns să le susții.

Last edited by ovidiu b.; 11.02.2014 at 21:45:37.
Reply With Quote