View Single Post
  #58  
Vechi 04.09.2009, 12:51:29
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Cand stateam in Ierusalim, parintele Nicolae de la biserica romana (ortodoxa) mi-a povestit cum a sfatuit-o pe o femeie ortodoxa care era casatorita cu un evreu sa puna seara sub pat un lighean cu apa si sa-i spuna apoi parintelui ce a gasit in el dimineata. Ea a povestit parintelui ca a gasit pete de ulei pe apa din lighean la care el i-a replicat ca acela este ulei de la Sfantul Mare Mir cu care a fost unsa la botez si ca fiind casatorita cu un evreu care nu crede in Hristos, ea pierde harul botezului. Mi-a spus ca la fel se intampla cu orice ortodox care se casatoreste cu un sectar pentru ca chiar si botezul lor nu este valid, fiind mai prejos decat paganii care nu au avut ocazia sa cunoasca dreapta credinta, pe cand ei au avut-o si s-au lepadat de ea. Sf Macarie a aflat din discutia cu sufletul unui nestorianist ca cei care au fost ortodocsi dar s-au lepadat de credinta si au imbratisat diferitele erezii din acel timp, sunt mai jos in iad decat cei care au primit direct crestinismul sub diferitele forme eretice: arianism, nestorianism, etc.
Eu va sfatuiesc sa nu va casatoriti in nici un fel cu sectarii, indiferent cat de mare e dragostea intre voi, caci veti regreta neputand sa va integrati in comunitatea lor decat lepadandu-va de credinta voastra ortodoxa si va veti rupe si de parintii si rudele voastre si de toate sarbatorile ortodoxe pe care ei nu le tin. Adevarata dragoste nu e decat in Adevarul lui Hristos, nu in minciuna.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)