View Single Post
  #9  
Vechi 18.09.2009, 17:26:44
Raluca06 Raluca06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Talking

Multumesc mult de incurajari. M-am hotarat sa imi gasesc un duhovnic si sa las lucrurile sa mearga asa cum vor fi. Sper numai sa-mi dea Dumnezeu puterea de a gandi asta tot timpul. Eu sunt o fiinta rationala si nu ma mint de obicei singura. E adevarat ca acum nu vad lucrurile asa cum trebuie, dar tind sa cred totusi ca l-am cunoscut intr-o oarecare masura. Poate daca era invers si era sa cred cu tarie ca ii e mai bine fara mine, pentru ca cineva de-acolo de sus are altceva mai bun pregatit pentru el, as fi facut la fel. Il cred cand spune ca ne despartim pentru ca imi va fi mie mai bine, chit ca momentan asta eu nu vad la mine. Nu am ce face acum si nu ma pot pune de-a curmezisul deciziei lui. Am incercat sa vorbesc cu el si i-am zis ca daca tot ne-am despartit, ar fi bine sa ne ajutam unul pe altul, din respect pentru ce a fost. I-am spus si lui daca vrea sa mergem la acelasi duhovnic si sa ne eliberam si sa stabilim niste principii bune pentru fiecare pentru a o lua din nou pe calea dreapta. A zis ca o sa mearga si el, nu stiu daca la acelasi, dar o sa vedem. Nu e atat de prost sa se cupleze din nou cu ea acum, poate in viitor o va face nu am de undde sa stiu. Ce e intre ei, s-ar putea sa fie adevarat sau s-ar putea de asemenea sa fie o tactica de a ma indeparta pe mine si de a incerca sa ma faca sa imi revin. el nu realizeaza ca imi face mai mult rau.
M-am gandit si ca ar putea fi texte.. dar nu cred ca sunt. Nu e omul care sa se foloseasca de asa ceva. Singurul de care poate nu as fi asa convinsa (Si-acum toata lumea o sa spuna ca neg de fapt ce vrea el:P ) e ala cu "tre' sa fiu cu ea". De ce? Pentru ca ea contravine principiilor lui. Bine pe partea cealalta, de cand ne-am despartit nu mai bag mana-n foc pentru nimic.. ca n-ai de unde sa stii.

Acum e important sa imi iau si examenul asta, si sincer sper sa mai am timp sa imi revin si sa invat pentru el. Pentru ca mi-am gasit un nou motto: "mai bine singura si cu examenele luate, decat singura si proasta" :)) glumesc.. M-am intalnit azi cu profesorul meu de religie din gimnaziu si liceu de care am fost tot timpul foarte apropiata.. si m-a facut sa ma linistesc un pic.. si sa vad poate lucrurile un pic diferit. Nu tine de mine momentan sa il aduc inapoi, oricat de mult as vrea asta... Si-a impus o decizie, buna sau rea el stie si el va afla. Daca Dumnezeu ne vrea impreuna, o sa-l indrepte spre mine, daca nu.. o sa-mi iau o pisica :)). Om vedea ce-o fi in viitor. Daca mentalitatea mea de azi nu ma va tine, maine voi posta din nou si va voi cere aceleasi sfaturi si incurajari si sincer sper sa se gaseasca cineva care sa aiba rabdare cu incertitudinile mele.
Multumesc inca o data, m-ati facut sa zambesc stiind ca nu sunt chiar singura:)
Reply With Quote