View Single Post
  #11  
Vechi 06.04.2006, 21:45:35
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Raspunsul e in noi insine si cred ca cel mai mult ne poate ajuta duhovnicul. Nu cautati chemarea in afara voastra (in carti, in parerea celor din jur etc.) ci acolo in adancul sufletului vostru dar neaparat sa aveti si un duhovnic. Insusi Domnul vorbeste prin gura duhovnicului. Forumul pe care l-am citat este unul orientativ, de asemenea si cartile sfinte sunt un auxiliar, un instrument de cercetare a cugetului, dar nu ele ne dau raspunsul ci noi insine. Poate ca exprimarea mea a dat de inteles ca ve-ti gasi un raspuns la nelamurirea voastra si daca e asa iertati-ma. Staruiti cu rugaciune fierbinte si miscatoare catre Mantuitorul, rugati-L cu lacrimi sa va lumineze cu lumina mai presus de fire a Harului Sau si sa va calauzeasca la acea viata in care sa-I placeti mai mult si sa faceti sfanta Lui Voie, zicand cu regele Iosafat: " Nici nu stim ce sa facem... dar sa fie spre Tine ochii nostri" (II Paralip. 20, 12) si cu David: " Arata-mi, Doamne, calea pe care sa merg, ca la tine am ridicat sufletul meu" (Ps. 142, 10). Nu am pretentia ca raspunsul meu este foarte bun.

Reply With Quote