Subiect: Salvati Romania!
View Single Post
  #281  
Vechi 29.04.2010, 11:18:47
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Eu ma cutremur la gandul ca Dumnezeu s-ar indura sa ne ajute pe noi, ca natiune, iar tu vii cu... salvarea lumii. Am impresia ca nici galaxia noastra nu sta pe roze. Dar ce zic eu galaxia... Intreg universul e intr-un haos!...
Inainte de orice, mie mi se pare ca, chiar daca ne rugam pentru intreaga lume, la modul general, asa cum fac buddistii sa zicem, bine-ar fi sa ne vedem mai intai de curatenia sufletelor noastre. Am mai deschis un topic undeva incercand sa va aflu parerea despre pacatul ca lucrare divina. Nu vad nici o miscare, deocamdata.
Noi toti, avem (sau ar trebui sa avem) pe constiinta un mare pacat national. Dar oare cui ii pasa? Cumva Biserica Ortodoxa Romana a facut ceva pentru ca pacatul crimei de ziua nasterii Mantuitorului, sa fie iertat? Daca un criminal merge sa se spovedeasca, i se da un canon pentru a-i constientiza cainta si smerenia. Noi nu prea realizam ca suntem pe acelasi diapazon cu diavolul. Iar cand spun "noi", ma refer la Biserica in primul rand.
Poate ca nenorocitii aia meritau sa moara pentru toate cate le facusera, dar cel mai bine ar fi fost sa fie lasati sa traiasca, si sa moara ca niste oameni normali, uitati de lume si de Dumnezeu, nu ca niste martiri! Am mai spus-o: uneori ni se intuneca judecata atat de rau incat suntem tentati sa ucidem in numele lui Dumnezeu!... De-aia o ducem prost. Pentru ca ni se pare ca am facut o treaba buna, cand de fapt am facut pacatul strigator la cer si nu ni-l asumam ca si pacat, ci ca o justitie a poporului. Care popor? E cineva de pe-aici care-ar fi fost atunci de-acord cu crima? E cineva de pe-aici, care a trait acele vremuri pe viu, si nu a primit vestea ca un shoc, nu i-a lasat un gust extrem de amar? Cu toate astea, conducatorii sunt ai nostri, iar noi ducem povara deciziilor lor. De ce? Ii stimam, ii respectam, ii votam, fac parte din lumea noastra si ii investim sa decida pentru noi.
Deocamdata sa ne gandim, deci la "oile noastre", ca pentru altii, are Dumnezeu grija!...
Doamne ajuta Om Bun ,
am aceeasi ''problema '' sa zicem de ceva timp ,imi revine in minte ca noi poporul roman l-am omorat pe Ceausescu si nu facem nimic in sensul sa incercam sa recuperam ce s-a intamplat atunci ,noi vom fi judecati si ca neam ,si asta imi revine destul de des in minte ...recunosc nu am citit pana la sfarsit topicul dar o voi face!...
Aveam 10 ani la revolutie ,cand parintii mei se bucurau de moartea lui Ceausescu eu nu intelegeam si de fapt nici acum nu inteleg ....dreptatea o face Domnul ,noi nu avem voie safacem asa ceva ...si totusi s-a intamplat ..ce putem face acum? repet nici acum parintii mei nu considera ca a fost o greseala
Dumnezeu sa lumineze poporul roman!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote