View Single Post
  #5  
Vechi 20.04.2011, 13:09:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In The Holy Bible exista cazuri cand Cel de Sus a ordonat israelitilor sa mearga la lupta(Iosua 4:13)sau cand a ordonat pedeapsa cu moartea(Exod 21:12, Levitic 20:11).In Ecclesiastul este subliniata acesta componenta a lumii in care traim ,,iubitul isi are vremea lui, si uratul isi are vremea lui; razboiul isi are vremea lui, si pacea isi are vremea ei"(Eclesiastul 3:8).Inclusiv Cel de Sus este comparat cu un razboinic: ,,Domnul este un razboinic viteaz: numele Lui este Domnul"(Exodul 15:3).

Hristos s-a intalnit cu multi soldati romani sau iudei.Nu le-a spus sa nu mai fie soldati.Ioan Botezatorul la fel(Luca 3:14).Armata face parte din istoria umana,asta nu inseamna ca razboiul este un lucru pozitiv ci pur si simplu inseamna ca este inevitabil,datorita naturii umane.Daca tara acesta nu ar fi fost aparata cu pretul vietii atator eroi acum nu ar mai fi existat acesta natie si poate nici credinta ortodoxa pe aceste meleaguri.Ca sa ramin in sfera argumentatiei ortodoxe:

Atanasie cel Mare
a spus: "Nu este ingaduit a ucide, dar a rapune pe cei potrivnici in razboaie este si legiuit, si vrednic de lauda.”
(am citit o opinie conform careia porunca din Exod 20:13 implica,in sensul ei din iudaica,si elementul ,,premeditare"si,,rautate".Acesta ar explica diferenta dintre ,,a ucide" si ,,a rapune".Eu inteleg ,,a rapune" mai mult ca o reactie la o agresiune,nu ca o violenta initiala.Poate ca Atanasie cel Mare stia de o asemenea diferenta lingvistica si a folosit doi termeni distincti).

In plus Vasile cel Mare a precizat ca uciderile de acest fel „nu le-au socotit Parintii nostri intre ucideri; mi se pare ca le dau iertare celor care lupta intru aparare, pentru cumintenie si pentru buna cinstire de Dumnezeu”.
(termenul de ,,cumintenie"s-ar putea sa vizeze cele spuse de Apostolul Petru in I Petru 2:13-14 mai ales in contextul unui razboi de aparare,cand esti inrolat in acest sens si este sanctionat in cazul in care refuzi inrolarea sau dezertezi)

Eu votez pentru dreptul de a te apara cand esti atacat si pentru obligatia,in special pentru orice barbat care poate tine o arma in mana, de a-si apara tara.Eu nu am gasit in The Holy Bible un pasaj care sa condamne razboiul de aparare sau armata.Chiar am vazut recent un reportaj despre Primul Razboi Mondial in care erau difuzate imagini de arhiva de la Marasesti si Oituz.Erau preoti care oficiau o slujba trupelor care se pregateau pentru lupta.Ma indoiesc profund ca le-a spus vreunul ,,Ostasi lasati jos armele si mergeti cu panselute spre liniile germane".Au existat inclusiv preoti care au pus mana pe arme,Popa Șapcă,si au fost considerati eroi.Aici ar trebui mentionat mai ales preotul Coriolan Buracu,un mare patriot roman

Last edited by Scotland The Brave; 20.04.2011 at 17:32:52.
Reply With Quote