View Single Post
  #26  
Vechi 09.10.2007, 12:45:31
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
...OvidiuO, deci ce parere ai dumneata ca este simplu? Viatza ne trece pe sub nas shi ma vad doar ca stagnez shi ma cufund... cum spunea shi Nichita intr-o poezie...
Draga tizule,
am parerea ca nu este deloc simplu cum spui si tu. Insa mai am o parere. Aceea a Sfintilor Parinti. La punctul doi se observa clar, ca de altfel la toate din punctele enumerate.
2. Reorientarea energiilor sufletului se lucreaza prin energia lui Dumnezeu, dar si cu impreuna-lucrarea omului. Nici Dumnezeu singur nu poate ajuta, nici omul singur nu o poate savarsi.
Deci cu alte cuvinte ai aratat si tu acelasi lucru. Iti inteleg insa dorinta din acest mesaj. Tu personal spui ca stagnezi si te cufunzi. Pai si nu-i oare mult lucru aista sa te vezi asa ? Ii bun ca te vezi asa. Din moment ce te vezi asa, inseamna ca vrei sa nu mai fi asa. Ca sa nu mai fi, trebuie sa lupti. Pai acum daca eu sunt la categoria cocos. musca, etc. pot sa ma lupt cu unul de la categoria grea, super grea ? Pai pot, sigur ca pot, dar asta inseamna sa o fac fara discernamant, adica asa ca unul lipsit de minte. Iata ca eu trebuie sa lupt la nivelul meu. Daca in timp nu mai stagnez si incep sa urc nitel, poate schimb si categoria, nu ? Pai nu sti tu ce grele lupte se dau la categoria super grea ? Pai sti, cum sa nu sti ? Doar sti bine ce spunea Pr. Cleopa despre faptul ca te-ai intalni cu ...ai fugi de numa, numa. In concluzie, nu trebuie noi sa credem ca dracii aistia ni se arata noua sau ca luptam noi nu stiu ce lupta mare si apriga. Ho, ho, sa stam linistiti, ca nu am ajuns inca acolo si poate nici nu o sa ajungem. Ideea este ca noi astia care vrem sa punem inceput bun, sa invatam cum ? Acest cum il aflam de la Sfintii Parinti si noi ne straduim sa punem in fapta. Pai cum altfel, ca nu pricep. Daca vreau sa scap de patima betiei de exemplu. Sa vedem si aici la ce categorie ma aflu.(sa fac iarasi o analogie) Daca sunt mai la inceput si beau si io acolo un pahar, nu-i baiu asa mare, dar daca io ma las amagit de ...de cine ? De al doilea pahar, iaca il beau si pe al doilea si tot asa. Apoi io ce fac ? Io inaintez cu pasi marunti si beau o sticla, apoi, doua, apoi noua. Deja nu-i bun. Dar io ce mai fac ? Pai io incep sa ma intalnesc cu prietenii de pahar si sa bem mai mult. Iara nu-i bun. Patima deja ii in mine, ca io beau. Bun, sa continuam. Pai ajung io de beau saptamanal. Nu-i bun. Pai ajung io de beau zilnic. Rau. Pai ajung io alcoolic. Foarte rau. Patima iaca a ajuns pacat. Ohoo ca din aista...stim noi unde ne mai duce...Asa. Acum, vezi tu tizule unde am ajuns ? Ce de trepte a patimii asteia.
Deci, noi in functie de categoria in care ne aflam din cele insirate...ne gandim noi asa la un moment dat...mai nu prea e bine ce fac eu. Noi ne gandim, ca daca suntem pe ultima suta, noi nu prea mai putem gandi. Asa. Acum daca noi gandim, incercam oare noi sa facem si ceva practic, daca acest gand dat de gandirea noastra, de constiinta noastra, vrem sa il si punem in practica ? Daca vrem numai la nivel mental, dar practic nu actionam, atunci ne confundam cu acela care stagneaza si se cufunda. Ahaaa! Daca noi incepem sa punem in aplicare, iata ca facem un pas si iesim deja din faza de stagnare. Ahaa ! Ca de aceea ma cufund eu, ca nu fac pasul aista si de aceea ma duc eu spre alta categorie. Ahaa ! Bun. Si acum iaca aleg totusi sa fac ceva practic. Mai de maine nu mai beau. He. Amagire...Mai vine o zi. Iarasi cad...He. credeai ca scapi asa din prima ? Iarasi gandul meu...mai de maine chiar nu mai beau....He. Fals. Amagire totala. Mai trece ceva timp. Sansele mele cresc acum sa ma duc spre categoria superioara. Ma, dar ma supar io asa nitel mai tare si spun, dar si incerc sa fac. Nu mai beau si iaca a trecut o saptamana si nu am mai baut. Hopa. Am scapat, zic io bucuros. He. Fals. Amagire, ca ne-am mandrit ca am crezut ca-s tare. Iar am cazut, iarasi o iau de la capat. Trece o saptamana, trece un an. Hopaa. Nu mai beau. Ura. Am reusit. Fals. Amagire. De ce ? Pai s-a maritat nepoata si am fost la nunta. Astia din jurul meu toti beau. Pai io nu beau. Mai, acum sa nu fim absurzi, un pahar merge. Hopaa si beau...si beau. S-a dus anul. Mai dar nu-i usor asta mai. Pai io care am stat un an si am cazut ca idiotul ? Bai gata, nu tine asa. Nu am ales calea care trebuie. De ce ? Ca tu aveai o foarte mare buna parere despre tine ca tu poti. E atunci iti amintesti tu asa de Dumnezeu si incepi sa te vezi cat esti de slab si incepi cu lacrimi si cu rugaciune. Mai si parca dai ceva afara din raul aista din tine...si te pui acum serios pe treaba. Pai ce pana acum nu te-ai pus ? Nu te-ai pus cum trebuia, asta este diferenta. Bun. Plecam iarasi la drum. Trece un an, trec doi, trec trei. Oho...dar in acest timp tu ce mai faci ? Te apropii tot mai mult si de Biserica, de Sfintii Parinti, de rugaciune, de blandete, etc. Hopaa! Aha, se produce ceva. se produce si o metanoia a mintii tale. Hopa, parca incepe sa se risipeasca ceata. Hopaa, parca incepi sa te vezi cine erai si cum erai. E si tot asa. Acum dupa acesti trei ani stai asa putin de vorba cu tine. Mai am mai baut eu in acesti trei ani ? Nu. Bun lucru. Mai am eu aceasta patima in mine ? Pai o am ca ea sta acolo ascunsa, numai ca am gasit modalitatea de a nu ii da drumul sa zboare. O tin in cusca si nu o hranesc. Ahaa! Mai trec cinci ani. Nu am mai baut. Bun. Am invins patima ? Pai daca nu mai beau pot afirma ca am invins-o pana in acest moment. Da. Da, uite pana in acest moment eu sunt castigator. Sa vedem de acum incolo. Pai de unde stiu ca am invins-o ? Pai ce nu stiu ? Stiu, fiindca nu am pus-o in aplicare, nu am mai baut. Bun lucru. Asa si iarasi plec la drum. Mai trec niste ani. De acum nu se stie cat o-i mai trai, dar vad ca de baut nu beau. Ehee, imi spune mie ceva povestea asta ? Imi spune mie despre faptul ca am invins sau nu o patima. Pai Da, cum sa nu ne spuna. Zic io tot asa sa incercam sa procedam in mai toate patimile si de fapt ce facem noi atunci ? Atunci multumim Domnului si Maicutei Lui, multumim Sfintilor Parinti, ca ne-au invatat cum sa scapam de patimi, cum sa inaintam pe Cale, cum sa ne rugam, cum sa fim bineplacuti Domnului, cum sa respectam poruncile, etc.
Manca-v-ar Raiul ! (vorba Pr. Cleopa)
Reply With Quote