Subiect: Masonerie
View Single Post
  #605  
Vechi 01.12.2012, 22:54:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

MASONERIA ȘI ORGANIZAȚIILE INTERNAȚIONALE
Preot Gheorghe CALCIU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/2...ale-xxxii.html

un scurt citat:
Citat:
Din această concepție luciferică a superiorității masoneriei față de orice altă formă de credință sau gîndire rezultă superbia masonică a conducerii lumii după bunul plac al unor indivizi care se socot unși de niște zei – care, de fapt, se reduc la Lucifer – de la care au primit dreptul de stăpînire a lumii. Ei recunosc pe Iisus Hristos așa cum și diavolii Îl recunosc și se înfioară (cf. Iacov 2, 19), dar nu încetează revolta împotriva Lui, pentru că sînt răzvrătiți și adepți ai Marelui Răzvrătit, Lucifer. Ca și el, ei știu că sînt “stăpînitorii lumii acesteia”, despre care Iisus a spus: “... și El [Duhul Sfînt – n. n.], venind, va vădi lumea de păcat, și de dreptate, și de judecată. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine; de dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea; și de judecată, pentru că stăpînitorul acestei lumi a fost judecat” (Ioan 16, 8-11).

Într-adevăr, stăpînitorul lumii acesteia a și fost judecat. Oamenii știu acest lucru, dar fiii întunericului îi țin în cursa lor, prin foame, prin teroare, prin abuz de putere, prin ignoranță și printr-o organizare lumească strictă, care pare invincibilă. Dar puterea lui Dumnezeu va risipi puterea stăpînitorului acestei lumi, cum omul risipește, printr-un simplu gest al mîinii, pînza-capcană a păianjenului.
Reply With Quote