View Single Post
  #1  
Vechi 03.08.2014, 19:13:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Atentie la ce antivirusuri folositi

Feriti-va de Bitdefender!

Am avut necazuri mari cu un malware, luat cu ocazia unei incercari de descarcare de filme. Am mai facut si eroarea sa dau OK unei casute de dialog care ma intreba daca sunt de acord cu modificarea registrilor din Windows. M-am bazat prea mult pe antivirusul Bitdefender, pe care mai dadusem si 30 de Euro. "Protection a vie!", mai exact 5 ani, potrivit explicatiilor pe care le gasesti dupa ce desfaci pachetul si nu pe coperta vizibila cand cumperi. Rezultatul a fost ca au inceput sa-mi apara tot felul de pop-up-uri publicitare, plus un program instalat care se recomanda "Bubble Duck". Prima surpriza neplacuta a fost cand am incercat sa dezinstalez acest program. Mi-a aparut iar casuta de dialog cu registri, am dat OK iar ("prost"= un om care nu invata nici chiar din propriile greseli). Si nu numai ca nu am reusit dezinstalarea, dar a fost mai rau ca inainte.

Atunci, am zis, lasa ca fac un "roll-back". Fara succes dupa incercari repetate si alegerea unor puncte de restaurare tot mai vechi.

Atunci m-am impacat cu gandul ca am un malware de care nu pot scapa, pe care Bitdefender nu il identifica si cu care calculatorul meu va trebui sa traiasca.

Dar cea mai neplacuta surpriza a fost azi, cand am constatat ca Bitdefenderul nu mai e activ. Ati pomenit un antivirus, pe care sa dai bani, si care nu numai ca nu vede virusul, dar se lasa inactivat el, de virus ? Ei bine, exact asta am patit. Si atunci, exasperat, am sters antivirusul, am luat CD-ROM-ul original cumparat acum 2 luni si am reinstalat "Bitdefender - Protection a Vie". Normal, mi-a cerut cheia de licenta. Normal, i-am dat-o. Stupoare: mi-a aparut mesajul "cheia este invalida".

Proaspat venit de la biserica, am rezistat cu greu ispitei de a injura. Am sters blestematia de Bitdefender si am instalat o varianta gratis de AVIRA. Tot nu a vazut problema, dar macar nu s-a lasat inactivata de virus. De unde concluzia ca, decat sa cumperi un Bitdefender, mai bine iti pui un program moca.

Dar, speriat de caracterul progresiv al problemei, mi-am amintit ca am avut, pe vremuri, un antivirus excelent, versiune demo, dar care mi s-a parut cam scump cand a fost sa-l cumpar. Este vorba de Norton. Am dezinstalat AVIRA si am descarcat Norton Premium 360. M-a ars cu 70 de euro luati direct de pe card. A durat vreo 3 ore scanarea. Dar a meritat. Rezultatul a fost ca erau 140 de fisiere infectate. Mi-au disparut nu numai pop-up-urile publicitare, dar si programul "Bubble Duck" de care nu puteam scapa. Doar ca la anul, pe vremea asta, va trebui sa scot din nou cardul. Fiindca la Norton Premium dai 70 de euro, dar faci chestia asta anual. Cel putin, nu pretinde "Protection a vie"

Deci, iubiti frati, decat sa dati 30 de euro pe un Bitdefender, mai bine-i aruncati pe fereastra. Calculatorul e la fel de "protejat", dar cine stie, poate ca ii prinde un sarac si se bucura de ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.08.2014 at 19:16:29. Motiv: diacritice
Reply With Quote