Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #36  
Vechi 27.10.2018, 21:54:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu tin partea nimănui,dar nici sa ne spălăm pe mâini ca pilat nu admit.
Cu toții avem o vină că nu am făcut destul pentru ca tineretul țării să nu scrâșnească de ură împotriva Bisericii.
Fiecare generație are lupta ei, dacă se va ajunge să fie linșați preoți de către tineri fără cultură și fără spirit de anticipație, instigați spre anarhie de alde Chirilă Tudor s-ar putea ca toți să fim judecați de Dumnezeu.

Eu doar am pus în lumină, unul din „zeii probității morale” ai rezistului, care subminează în zbaterile lui inclusiv morala Bisericii și am arătat că „împăratul e gol” și că nu are legitatea morală de a lansa teme de integritate în spațiul public.

Nu vreau să fiu acuzator față de cei care nu au votat, nu e etic și dintre cei care au votat s-ar lepăda mulți, dar măcar după lecția amară a referendumului ar trebui să fie o decantare atentă a oamenilor și a autorității cuvântului lor pe temele publice.

Te-a fraierit cineva - să-i fie rușine, te-a fentat a doua oară - să-ți fie rușine.

Ar fi un mare câștig ca opiniile multor moraliști să nu aibă o valoare mai mare decât gunoiul, după examenul referendumului și măcar creștinii să nu mai răspundă la alarmismele lor, să nu le dea importanță mai mare decât merită atunci când intră în conflict cu autoritatea Scripturii și a Învățăturii Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.10.2018 at 22:02:38.
Reply With Quote