View Single Post
  #34  
Vechi 27.12.2009, 19:59:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela Vezi mesajul
A ridicat mana sa dea, dar i-am zis ca daca da, e adio pe vecie, direct divort si am fost foarte serioasa cand i-am zis asa ca s-a abtinut.
M-am pus in tema cu karatele, exista un punct sensibil si la gat la carotida, daca apesi acolo poate avea 200kg ca lesina. Tactica e importanta nu puterea. Daca devine periculos va fi redus la tacere.
Problema e alta: ca mi-e frica de singuratate, nu am incredere sa gasesc pe altul ca sunt marsavi si josnici, vor orgii sexuale, mi-e scarba.
Oare nu exista oameni normali, numai decazuti sexual sau istericati?
Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati.
Iosif normal ca si eu il duc in astfel de situatii: pe el si vantul de afara cand bate in duce la nervi , si maica-sa preferata lui, orice persoana, deci inclusiv si eu desi nu fac nimic in neregula. O fi o boala, o fi caracterul, e extrem de mandru daca cineva il dojeneste putin sare ca ars si face urat, mandria nu prea merge cu crestinismul. Mai are o chestie: totul sa fie cum vrea el, nu tine cont de nimic si nimeni, si dirijeaza viata celor din jur, a prietenilor: ceva in genul daca vrei sa fii prieten cu mine faci ca mine, cum mi-e mie bine si tie rau, daca nu adio prietenie. Aspectul asta de caracter e copie fidela dupa maica-sa. Si zice ca daca divortam ajung in iad ca nu am motive.
Mirea, ar trebui sa incetezi sa iti plangi de mila si sa dai vina pe altii.

Fara suparare, dar femeile care fac afirmatii de genul "Femeile nu sunt asa, sunt normale. Ei sunt total dezaxati." au la randul lor probleme pe care evita sa le constientizeze si prefera de obicei sa dea vina pe cei din jur (barbati) pentru propriile neimpliniri.

Unde ai intalnit tu barbatii de care vorbesti? In biserica? Ma indoiesc.
Tu esti o persoana credincioasa? Cum iti traiesti viata de credinta?

Spui ca dupa casatorie s-a schimbat. Dar inainte? N-ai stiut situatia lui financiara? Faptul ca evita sa-si gaseasca de lucru? N-ai cunoscut-o pe mama lui?

L-ai intrebat vreodata de ce s-a casatorit cu tine?
Nu ne-ai spus niciodata ce lucruri il supara si de la ce va certati de fapt.

Am inteles ca nu va puteti cumpara o garsoniera. Dar asa cum au spus si altii si confirm, traiul cu socrii e reteta pentru dezastru iar statul cu chirie ar putea fi o solutie.

Incercati sa va spovediti la acelasi duhovnic, si sa vezi ce are de spus si duhovnicul lui. Poate o sa te ajute sa-l intelegi mai bine.
Din ce ai spus pana acum, lasi impresia ca pentru tine lucrurile astea nu sunt asa importante.

Pana la urma il iubesti sau nu? Care sunt motivele pentru care vrei sa-ti salvezi casnicia?

Daca acum vezi concubinajul ca o solutie (in loc sa va fi casatorit), de ce n-ai vedea si divortul ca pe o posibilitate?

Chiar vrei sa se indrepte ceva sau doar spui lucrurile astea ca sa ai cui te plange si sa ne arati ca mersul la biserica nu foloseste la nimic?
Reply With Quote