View Single Post
  #38  
Vechi 28.12.2009, 23:08:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locaţie: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Traiul cu socrii poate constitui reteta pentru dezastru...numai si numai in cazul in care nora nu este agreata de socri .


Da-mi voie sa te contrazic. Chiar si in cazul in care nora este agreata de soacra, in momentul in care vor convietui in aceeasi casa vor aparea discutii. Daca, de exemplu, sotia faceo gluma cu sotul, soacra poate sa creada ca i-ai jignit ,,puiul´´. Daca sotul ridica tonul la sotie, soacra mama fetei, va interpreta ca ginerele se poarta urat cu fata ei. Cum in orice familie mai apar mici neintelegeri, e de preferat ca acestea sa se desfasoare fara martori, pt. ca atunci cand asista ,,avocatii apararii´´( socrii, in general soacrele)...s-a dus cu linistea acelei familii. Din afara reltia de cuplu apare cu totul altfel decat de cum o vad cei doi.
Si apoi, mai e un aspect deloc de neglijat. Orice femeie vrea sa fie stapana in casa ei( nu stapana peste sot, ci stapana alaturi de sot). Nu pot convietui doua femei in aceeasi casa si sa fie amandoua impacate si multumite. Fiecare are stilul ei de a aranja lucrurile, de a face mancare, curatenie, de a-si educa odraslele.
E asa deranjant cand soacra iti spune la orice pas( asta chiar fiind o femeie de treaba si placandu-te): mancarea cutare se face asa, furculitele se pun nu stiu unde, etc. Sau vine sotul de la serviciu si poate ai vrea tu sa ii spui niste vorbe frumoase, sa il alinti, si ii iese mamica inainte si il ia in brate pe,,baietel´´.
O repet: oricat de buna ar fi o soacra , oricat de multe te-ar agrea, oricat de buna ar fi mama ta si l-ar iubi pe sotul tau, trairea in aceeasi casa impiedica dezvoltarea fireasca a familiei si ii pune piedici.
Dar eu nu am facut nicio clipa referire la convietuirea cu socrii pe perioada nedeterminata...pentru ca in opinia mea aceasta e doar o solutie de tranzitie pana la mutarea in alta parte, cu chirie...achizitionarea unei locuinte, etc.

Nu am mers atat de departe pana la convietuirea cu tot cu copii in aceeasi casa a la long...si la fel ca si tine nici eu nu cred ca e indicat sa se procedeze asa.

Eu insa am locuit cu socrii dupa nunta, dar pe o perioada scurta...perioada in care mi s-a confirmat ca nu exista reguli in viata si nici generalizari.
Reply With Quote