View Single Post
  #6  
Vechi 25.07.2010, 23:26:33
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Bine dar acum nu pot ajunge ,si nici in viitorul apropiat.
Probabil daca-ti spun ca stiu cat e de greu, vei raspunde ca e doar un mod de a te consola. Si totusi, mai stiu pe cineva pe-aici pe forum care tot incearca sa ajunga la un duhovnic unde-a mai fost si tot felul de probleme apar, doar doar renunta la idee.
Nu inteleg de ce spui ca nu poti ajunge. Altii ajung la Ierusalim, altii la Muntele Athos, altii la nu stiu ce Sfinte Moaste, la celalalt capat de tara sau de lume.
Oare ce te opreste sa mergi la el? Sau... ce te sperie? Ti-e teama sa dai ochii cu el fiindca nu numai ca nu ai reusit sa tii canonul, dar ai mai si repetat pacatul?
Si totusi, Dumnezeu te iubeste asa cum esti, fiindca stie ce-i in sufletul tau. De ce deznadajduiesti? Deznadejdea e considerata un pacat mai mare decat ceea ce-ai facut tu inainte. Trebuie sa te inarmezi cu toata puterea de care dispui si sa ajungi acolo cu orice pret. Nu stiu de unde esti si cat de departe trebuie sa ajungi, dar intotdeauna exista o solutie pentru cei care doresc cu adevarat sa se indrepte. Daca Dumnezeu iti da mustrarea constiintei, asta e cel mai important semn de care-ar trebui sa tii cont.
Intre timp, Parintele s-a mai schimbat, vede altfel lucrurile. Si tu la fel, ai alte conditii sa-ti faci canonul si mai ales nu mai esti la fel de slaba in fata anumitor tendinte. Sunt convins ca vei inceta cu repetarea pacatului, daca nu cumva deja ai incetat cu mult timp in urma.
Te rog, nu amana si roaga-te sa ajungi la el, fara sa te pronunti si altora cu intentiile tale. E de-ajuns sa-ti propui in gand si sa te rogi pentru asta, iar Dumnezeu le randuieste dupa inima ta. Daca le vei vorbi si altora despre intentiile tale, vei avea multe neplaceri si piedici!
Incearca, te rog si... mai vorbim.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote