Subiect: Husti
View Single Post
  #2  
Vechi 25.07.2011, 09:00:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Știe cineva cum se fac huștile (materia primă pentru borș, care e o cultură de microb saprofit) ? Mă refer la cazul în care nu ai huști preexistente. Bunica mea "umplea borșul", dar nu mai țin minte cum făcea când huștile se epuizau, după un anumit număr de treceri.
In prepararea hustilor se foloseste pentru inceput tarata de grau si drojdia de bere. Se lasa la dospit, apoi se storc.Prima data borsul are putin gust de drojdie de bere, dar apoi pastrati husti pentru fiecare data cand umpleti bors.Cred ca gasiti indicatii si in cartile de bucate.


"...se pune putina drojdie de bere la doua linguri de tarate muiate in apa calduta si se lasa sa fermenteze 2 ore mai aproape de sursa de caldura.Zeama de tarate se strecoara prin tifon si in bors se adauga doar taratele cu fermenti in ele."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 25.07.2011 at 09:08:12.
Reply With Quote