View Single Post
  #13  
Vechi 18.05.2012, 00:05:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Personal cred ca va pierdeti timpul degeaba.
Constatarile reliefeza, defapt, realitati conditionate de variabilitatea obiectiva a userilor. De asemenea fiecare dintre noi stie deja cu ce postari sa fie atent si pe care sa le sara .
O scriere , ca sa fie cu folos , nu poate avea caracter telegrafic, decasilabic, deoarece atunci numai lucruri telegrafice se vor transmite si evident se vor intelege. Comunicarea in duhovnicie sau teologie este mult mai mult decit telegrafia .
Si asa comunicarea in scris vaduveste fata de conversatia live, dara-mi-te sa mai fie si telegrafic !
Nu am ajuns la eruditia in care sa dialogam in chintesente . Ba din contra , nu se stiu lucruri elementare ... si atunci telegrafie pt. ce . Ca sa mergem la Paris intr-un fel si sa ne intoarcem altfel ?
Ca se folosesc epitete sau nu , adverbe sau nu , substantive sau nu , sau alte parti de auzire ... este treaba celui care posteaza .
In acest contex este important un singur lucru : sa nu se scrie minciuni, ci doar adevaruri . Chiar daca este vorva de calitatile sau defectele unui frate , daca sunt adevarate si toti le vedem si stim ca este adevarat ... care este problema ?
Aici activitatea unica si inevitabila este discutia, conversatia sub toate formele ei . Cine nu poate sau nu are chef de ea mai bine bea o cafea si impleteste metanii!

Asa vad eu lucrurile , daca am si inteles bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.05.2012 at 00:09:39.
Reply With Quote